Akcie ovlivňuje směr ceny ropy

Úterý 2. srpna

Největší vliv na současný vývoj akciového trhu může mít trend obchodování s ropou a zejména její směr ceny směrem dolů. Pokles cen ropy na světovém trhu během obchodování, prvního dne nového obchodního týdne 1.srpna 2016, kdy lehká americká ropa WTI (West Texas Intermadiate) poklesla těsně k psychologické hranici 40 USD za barel na 40,06 USD za barel, ovlivnil i průběh obchodování zejména na US akciovém trhu, který uzavřel s mírným poklesem. Aktuální cena ropy WTI dne 2.8.2016 během evropského rána je ve výši 40,16 USD za barel a ropa Brent se obchoduje v ceně 42,35 USD za barel s tím, že momentálně obě sledované komodity udržují trend býčího trhu v drobném nárůstu své ceny.

Akciové trhy v reakci na pokračující pokles cen ropy uzavřely převážně svůj obchodní den 1.8.2016 v poklesu svých předchozích hodnot. Podle údajů jednotlivých akciových indexů pokles jejich bodové hodnoty je spíše mírný avšak analytici upozorňují na vzrůstající obavy investorů z následujícího vývoje, kdy přetrvává snížená poptávka po ropě a k výraznému snížení denní těžby a produkce ropy prozatím nedošlo. US akciový index DJIA uzavřel s poklesem o – 0,15 % bodů a S and P 500 o – 0,13 % bodů. Evropský akciový trh 1.8.2016 uzavřel tento obchodní den v poklesu předchozího stavu. Například německý akciový index DAX vykazuje pokles o – 0,07 % bodů, londýnský index FTSE 100 udává pokles o – 0,45 % bodů a pražský PX odepisuje o – 0,19 % předchozích bodů a je na stavu 880,08 bodu.

 

Vývoj cen ropy jednotlivý analytici a finanční stratégové v současnosti na základě dostupných dat vidí s tím, že silnou podporu má cena ropy WTI na hodnotě 35 USD za barel a jsou plně přesvědčeni, že nedojde ke krizové situaci, kdy cena této komodity poklesla až h hodnotám okolo 20 USD za barel. Tento trend pokračujícího poklesu vidí spíše krátkodobě a dle jejich sdělení, lze očekávat již během podzimu roku 2016 opětovný růst cen surové ropy v rozmezí 50 – 60 USD za barel. Tento pozitivní trend vývoje cen ropy dle finančních stratégů může silným způsobem ovlivnit i růst cen na akciovém trhu. V tomto ohledu analytici makléřských společností zmiňují zejména akciové tituly automobilového průmyslu.

 

Zveřejněná data vývoje prodeje, jak osobních tak nákladních vozidel a to, jak v USA tak i v Evropě vypovídají o velmi dobrém stavu a dokazují, že tento segment velmi výrazně oživil trh a pomohl jednotlivým ekonomikám v tempu růstu daného hospodářství. Tento vývoj se nevyhnul ani České republice, která zaznamenala rekordní nárůst prodeje vozů a přispěl i k rychlejšímu, pozitivnímu rozvoji mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je ve vlastnictví německého koncernu Volkswagen. Vedení tohoto koncernu, právě v těchto dnech rozhoduje zda se po letech opět s vozy Škoda vrátí na automobilový trh v USA. Situace na automobilovém trhu v USA je nyní téměř na vrcholu a podle vyjádření automobilového giganta Ford Motor Company (NYSE-F) což je patrně nejbližší konkurent Škodovce, tvrdí, že již očekává pokles tržeb v druhé polovině roku 2016.

 

Další průběh obchodování jak s akciemi tak ropou a především trend vývoje cen je dle analytiků rovněž z velké části závislý na situaci ohledně úrokových sazeb v USA. Centrální banka USA – FED (Federal Reserve System) na svém posledním červencovém zasedání tyto bankovní sazby ponechal beze změny. Příští zářijové zasedání FED podle většiny analytiků ještě také tyto sazby ponechá na stejné úrovni, ikdyž ekonomické údaje již hovoří plně pro možné až nutné zvýšení a to dokonce nad 1 procento úrokové sazby. Většina analytiků je přesvědčená, že k tomuto rozhodnutí dojde až na prosincovém zasedání FED v závěru letošního roku 2016 a někteří analytici toto vysvětlují tvrzením, že problém úrokových sazeb je silně zpolitizován v souvislosti s volbami na úřad prezidenta USA, které mají proběhnout v listopadu 2016.