Akciový trh momentálně v poklesu
Úterý 2. únoraMomentální obchodování na akciovém trhu během evropského odpoledne dne 2.února 2016 zhruba v čase 15:09 CET vypovídá dle jednotlivých akciových indexů o globálním vyjma momentálního stavu čínského akciového trhu poklesu cen akcií. Jednotlivé akcie korigují své ceny v převážné většině poklesem a i pár minut před otevřením US akciového trhu signalizují hlavní akciové indexy jak DOW, S and P 500 či NASDAQ pokles své předchozí bodové hodnoty. Evropské trhy blížící se do své závěrečné obchodní fáze dnešního dne vykazují také pokles svého předchozího bodového stavu.
Obchodování dle hlavního německého akciového indexu DAX nyní udává bodový stav 9.618,18 bodů s poklesem o – 139,70 bodu což v percentuálním vyjádření představuje pokles o – 1,43 % v rámci dosavadního průběhu obchodního dne. Akcie umístěné na londýnské burze a obsažené akciovým indexem FTSE vykazují prostřednictvím tohoto indexu celkový pokles o – 2,05 % předchozího stavu a tento index upisuje bodový stav ve výši 5.935,69 bodů. Pařížský akciový index CAC 40 je momentálně v rámci dnešního obchodního dne v poklesu o – 2,13 % bodů.
Pražská burza cenných papírů se svým akciovým indexem PX vykazuje bodový stav ve výši 906,16 bodu což v percentuálním vyjádření představuje pokles o – 0,93 % předchozího bodového stavu. Dnešní objem uskutečněných obchodů je podprůměrný a sčítá finanční vypořádání v částce 588,4 milionu českých korun. Podle analytiků nelze aktuálně předpokládat, že do uzavření trhu by se měl objem obchodů výrazně zvýšit takže s největší pravděpodobností zůstane podprůměrný. Největšího propadu své ceny na BCPP se dočkala akcie NWR, která aktuálně zaznamenává pokles ve výši – 12,5 % své otevírací ceny. Další propad svých cen za akcii zaznamenaly i tradiční tituly jako Komerční banka o – 2,44%, akcie Philip Morris ČR o – 2,37% či telefonní operátor O2 s poklesem o – 1,96%.
Asijské akciové trhy vyjma čínského akciového indexu SHANGHAI taktéž zaznamenaly pokles bodové hodnoty svých akciových indexů. Například japonský NIKKEI 225 vykazuje pokles o – 0,64 % bodů, Hong-Kongský akciový index HSI odepsal 148,66 bodů což v percentuálním vyjádření představuje pokles o – 0,76% předchozího stavu bodů. Zmíněný čínský akciový index SHANGAI naopak připsal 61,60 bodů a vykazuje bodový stav ve výši 2.750,45 bod což představuje nárůst o + 2,29 % bodů.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních společností a bank tento aktuální stav není prodloužením dalšího globálního poklesu cen akcií nýbrž momentální krátkodobá reakce trhu na vývoj současné ropné krize a nedefinovatelného vývoje a postavení investičního nástroje jakým je investiční zlato. Investoři reeagují s obavou na neurčitý tón centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) k rozhodnutí ohledně úrokových sazeb. Rovněž lze v obavách investorů dle analytiků vycházet z toho, že monetární politika ECB (Evropská centrální banka) činní kroky a taková rozhodnutí, která mají zvýšit míru inflace v zemích EU a snížit hodnotu centrální evropské měny euro avšak ve skutečnosti hodnota směnného kurzu na Forex trhu pro euro roste a část evropských zemí se stále potýká s deflací.
A právě tohoto stavu, který se momentálně na akciovém trhu nejen v Evropě, ale i v zámoří na US akciovém trhu odehrává je dle finančních stratégů velmi vhodným okamžikem pro otevření dlouhé pozice (nákup akcie). Dle jejího charakteru a předpokládaného vývoje je možné dle analytiků na těchto akciích výhodně profitovat jak v krátkodobém tak střednědobém či dlouhodobém investičním horizontu.