Aktuální cena ropy je ve znamení výprodeje
Středa 21. červenceKomoditní trh s ropou již třetí den a to od pondělí 19.7.2021 zaznamenává pokles cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak také evropského protějšku severomořské ropy Brent. Podle analytiků tento stav, který nazvali ropným výprodejem je důsledkem reakce investorů na nedělní dne 18.7.2021 dosažení dohody těžařů v rámci skupiny OPEC a zejména OPEC+, kdy předně došlo k dohodě saudsko-arabské a ruské strany o tom, že od září letošního roku 2021 dojde k postupnému zastavení snižování produkce ropy a to o zhruba 5,8 milionů barelů ropy denně.
Tento budoucí nárůst denní produkce ropy vyvolal částečnou reakci investorů na komoditním trhu již nyní a cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) se ocitla pod cenovou hranicí 70 USD za barel. Podle finančních stratégů je však stávající cenová úroveň komodity ropy velmi vhodná pro případný nákup se spekulací budoucího nárůstu ceny. Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského rána dne 21.7.2021 ropa WTI na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala zhruba v čase 6:04 CET na hodnotě ve výši 66,70 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,74 % své předchozí ceny. Nicméně stále její stávající cena podle dat technické analýzy představuje cenový nárůst o + 38,63 % od začátku letošního roku 2021 a v ročním porovnání pak její hodnota vzrostla o + 53,46 % své ceny za posledních 52 týdnů.
Aktuální reakce trhu a cenovému poklesu se nevyhnula ani evropskému protějšku ropě WTI a to severomořské ropě Brent, která také skončila momentálně pod cenovou hranicí 70 USD za barel. V průběhu evropského středečního rána dne 21.7.2021, zhruba v čase 6:09 CET se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) tako ropa Brent obchodovala na hodnotě ve výši 68,85 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,72 % své předchozí ceny. Tak jako ropa WTI tak i ropa Brent stále podle dat technické analýzy vykazuje značný nárůst své ceny od začátku letošního roku 2021 a to v percentním objemu na hodnotě ve výši nárůstu o + 34,7 % své ceny a v ročním porovnání pak severomořská ropa Brent zvýšila svoji cenu o + 46,92 procent za posledních 52 týdnů. Analytici komoditního trhu s ropou v této souvislosti poukazují mimo jiné i na fakt, že směnná hodnota amerického dolaru (USD) vzrostla a tak se atraktivita nákupu ropy pro investory z mimo USD zóny snížila.
Podle vyjádření představitelů ropného kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries), kde dle objemu těžby zaujímá výhradní postavení Saudská Arábie, vyplynulo, že uzavření této dohody je stále lepší než žádná dohoda se spojenci známých pod názvem OPEC+, kde významně vlivnou pozici zastává Ruská federace (RF). Podle této uzavřené dohody z neděle 18.7.2021 je zřejmé, že již od srpna letošního roku bude ropná produkce navýšena o zhruba 400.000 barelů a denně a následně od září letošního roku 2021 pak dojde k postupnému zastavení snižování produkce ropy o 5,8 milionů barelů denně. “Tato dohoda by měla účastníkům trhu poskytnout útěchu, že skupina nebude směřovat k chaotickému rozpadu a v blízké budoucnosti neotevře produkční brány,” uvedla Helima Croft, vedoucí globální komoditní strategie RBC Capital Markets.