Aktuální situace na trhu FOREX

Pátek 4. července

Ropa i zlato se drží v posledních dnech relativně na stabilní pozici až na  tendenci těkavé americké seance ve čtvrtek 3.7.2014. Během  příštího týdne i přes geopolitické napětí na Blízkém východě a  to ve směru  amerického dolaru bude pravděpodobně  zlato a  ropa ve vedení zájmu investorů.

Důležitý faktor, který pak ovlivnil trend obchodování a zejména hodnotu dolaru  je výrazné navýšení počtu nových pracovních míst v USA a snížení míry nezaměstnanosti na 6,1%, která je považována za rekordně nízkou. Toto pak vyvolalo  skok vyššího dolaru, a způsobilo  přiměřený pokles ceny zlata a stříbra. Nicméně tento ukazatel, který  upevnil  dolar s největší pravděpodobností pod tlakem nízkých amerických mezd, které jsou označovány analytiky za tzv. měkké nebude mít dostatek podpory, aby tento vzrůstající trend udržel.

Obchodníci s ropou i nadále  velmi bedlivě sledují  vývoj na Blízkém východě. Konflikt v Iráku ukazuje několik známek jeho rychlého vyřešení.  S největší pravděpodobností se boje přesunou  do sousední Sýrie a to tak, aby bojovníci  byli zbaveni kontroly nad největšími  ropnými  poli v zemi.  Pravděpodobný dopad na globální dodávky ropy, které jsou  omezené vzhledem k situaci na Blízkém východě se ukazuje jako velmi krátkodobý stav neboť většina území již nepokoji není dotčena.  Jakmile se rozptýlí  i tyto  obavy je zcela pravděpodobné, že ceny ropy budou i nadále klesat  zpět k hranici okolo 98 USD/barel – WTI a cena ropy Brent se odhaduje na 105 USD/barel.

Měnová politika  je tradičně ovlivňována  svými centrálními bankami a po oznámení ze strany Evropské centrální banky ústy prezidenta ECB pana Mario Dragiho tomu nebylo ani jinak.  ECB oznámila svůj postoj podpory zdravé úvěrové politiky bankovního sektoru  avšak ekonomové varují před skokovým zaváděním vyšší  úrokové míry, které by výrazně snížili hodnotu dluhopisů neb kupní síla jednotlivých členských zemí není ještě v dobré kondici. Tento stimul ovšem dle rétoriky ECB zatím nevěští nic dobrého pro Euro. Těchto vnitřních úvah velmi hbitě využila britská libra, která výrazně oproti předchozímu období posíla zejména vůči americkému dolaru na hodnotách okolo 1,72 GBP/USD

USA  je v  očekávání  pravděpodobného  zkrácení  časové lhůty  ukončení  QE3 – předpoklad  již v tomto roce  a následné zahájení zvyšování úrokových sazeb. Takový výsledek by pak s největší pravděpodobností zhruba od podzimu letošního roku způsobil již dlouhodobé posílení hodnoty USD.

A na závěr něco od našich protinožců ze země klokanů. Po vyhlášení Australské centrální banky ke stavu výše odpisů nedobytných investic poklesl v nočním obchodování australský dolar  až o 0,7% a jeho stávající hodnota  se již ustálila kolem 0,93 AUD/USD .