Aktuální trend posilující cenu ropy, tlačí cenu zlata dolů

Středa 15. dubna

Zhruba uprostřed obchodního týdne v 16.kalendářním týdnu roku 2015 v rámci obchodování na FX trhu zaznamenává cena investičního zlata svůj opětovný propad pod 1200 USD za trojskou unci. Stávající cena investičního zlata dne 15.dubna 2015 zhruba v čase  10:14 CET dosažená obchodováním na FX trhu je  1191,40 USD za trojskou unci v momentálním trendu obchodu poklesu jeho ceny. V rámci denního obchodování investiční zlato zaznamenalo pokles o -1,20 USD na trojské unci což navazuje na již předešlý propad ceny v začátku obchodního týdne a zejména během včerejšího obchodování dne 14.dubna 2015.

Tento relativně nečekaný pokles pod hranici 1200 USD za trojskou unci je podle analytiků s největší pravděpodobností způsoben růstem cen ropné produkce na světovém trhu a zejména vlivem neustále sílícího amerického dolaru v těsné spojitosti následného výhledu pokračujícího růstu silného kurzu amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám.

Plánované zvýšení úrokových sazeb v USA a potvrzené centrální bankou Spojených států FED tento záměr v krátké budoucnosti  toto uskutečnit pak následně oslabil i centrální měnu Euro a zároveň již nyní toto způsobilo částečný odliv investorů z pozic investičního zlata na dolarové pozice v ropě. Aktuální stav obchodování s ropou na světových trzích nyní dne 15.dubna 2015 v čase 10:22 CET vypovídá o trendu býčího trhu a ropa Brent se obchoduje v ceně 59,09 USD za barel a již během dopoledne připsalo hodnotu +1,13% své původní hodnoty v rámci denního obchodu. Lehká americká ropa označovaná jako ropa WTI se nyní pohybuje na ceně 54,04 USD za barel a v rámci denního obchodu již připsala o + 1,41% své předchozí hodnoty.

Vývoj obchodování s ropou nyní předurčuje podle analytiků vývoj válečného konfliktu v Arabském světě zejména v tradiční Blízkovýchodní oblasti Perského zálivu. Ze strany investorů zaznívá obava jako nepotvrzená a neoficiální informace, že může v krátkém čase dojít v rámci intervenční pomoci spojeneckých armád v této oblasti k ještě masivnějším leteckým úderům při kterých v rámci bombardování může dojít k rozsáhlým škodám na ropných těžebních zařízeních včetně poškození vlastních nalezišť ropy a tím dojde k snížení světové produkce ropy, jejímu potencionálnímu nedostatku zejména pro trh USA.

Některé zdroje pak neoficiálně uvádějí, že tento náletový prostor může být rádoby omylem rozšířen i o ropná zařízení a rafinérie Saudské Arábie, která již několik měsíců vede s USA tuto cenovou válku s ropnou produkcí. Důsledkem těchto skutečností pokud by k ním došlo je následně vysoce pravděpodobný strmý růst cen ropy na světovém trhu.