Aktuální vývoj ceny zlata
Úterý 13. záříOd začátku minulého týdne cena zlata dosáhla nejvyšší hodnoty za téměř 3 týdny, kdy se cena vyšplhala na hodnotu 1356,8 USD za jednu trojskou unci a to hlavně, kvůli poklesu indexu amerického sektoru služeb, který byl na nejnižším úrovňovém stupni za posledních 6 let, což z části snížilo předpoklady na zvýšení úrokové sazby USA centrální bankou FED (Federal Reserve System) již v září tohoto roku 2016. Nicméně jednání FED ve dnech 20. - 21.září 2016 se jistě otázkou úrokových sazeb bude zabývat, ovšem výsledek dle sdělení analytiků nelze předjímat a cena zlata na komoditním trhu i nadále zůstává vysoce volatilní.
Zlato od začátku tohoto roku 2016 výrazně posílilo svoji hodnotu s atraktivním nárůstem o + 23,65 %. Tento rok začala obchodovat komoditní burza 4.ledna 2016 , kdy se cena zlata obchodovala na hodnotě 1078,10 USD za trojskou unci. Dne 12. září 2016 zhruba v čase 8:49 CET se cena investičního zlata pohybovala na hodnotě 1333,10 USD za trojskou unci. Následně pak stejný den 12.9.2016 v začátku evropského odpoledne cena investičního zlata byla o - 0,46 % nižší na hodnotě 1328,40 USD za trojskou unci. Tato relativně vysoká jak denní tak týdenní volatilita investičního zlata je dle sdělení finančních stratégů vhodná pro krátkodobé, spekulativní finanční operace jednotlivých investorů na komoditním trhu.
Nejbohatší světová naleziště této horniny jsou v jižní Africe, na Uralu, v Austrálii, v Kanadě a na Sibiři. Světová prvenství v těžbě tohoto drahého kovu je Jihoafrická republika, kde vytěží z celosvětové produkce 11,0% zlata, druhé jsou Spojené Státy Americké 10,5%, třetí Austrálie 10,1%, čtvrtá Čína 9,7%, páté Peru 8,2%, šesté Rusko 6,2%, a sedmá Kanada se 4,2% vytěženého zlata. V současné době jsou rýžovatelná ložiska zlata již na pokraji svého těžařského dna, kdy se dá předpokládat, že hodnota této drahé horniny bude růst na vyšší hodnoty své ceny.
Zlato je citlivé na předpokládaný pohyb úrokových sazeb v USA. Má se přitom za to, že pozvolný růst sazeb by ho mohl ohrožovat méně než rychlá série jednotlivých zvýšení. Zasedání FEDu (Federal Reserve System) ve Washingtonu v USA se bude konat dne 20-21. září 2016, kde se uvidí, jestli díky negativnímu vývoji v sektoru služeb a pomalejšímu tempu růstu ekonomiky, nakonec FOMC FED ponechá stávající úrokovou sazbu na aktuální hodnotě v rozmezí 0,25 - 0,5 %. Při sledování pohybu zlata, které se 4. ledna, tohoto roku začalo obchodovat na hodnotě 1078,10 USD za jednu trojskou unci, vzrostlo o + 23,65 % na aktuální hodnotu 1333,10 USD za jednu trojskou unci. Dva klíčové faktory, vyvíjející cenu zlata, které mají na cenu veliký vliv, je úroková sazba FEDU (Federálního rezervního systému) USA a hodnota největší světové měny amerického dolaru USD.
V současné době jsou ložiska zlata již na pokraji svého těžařského dna, kdy se dá podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních společností a bank očekávat, že hodnota zlata bude růst v střednědobém horizontu na vyšší hodnoty své aktuální ceny. Ovšem cenový vývoj investičního zlata především ovlivní případné zvyšování úrokové sazby ze strany FED v USA, které může nastat již tento měsíc. Na tento zásadní krok čeká drtivá většina investorů z celého světa a dle analytických výhledů i tak se stále uvádí reálně dosažitelná cena investičního zlata ve výši okolo 1400 USD za trojskou unci v střednědobém investičním horizontu.