Americká ekonomika je v lepší kondici
Pátek 1. prosincePoslední vývoj US finančních trhů dle zveřejněných makroekonomických dat a dle komentářů ekonomických zpravodajů na základě analýz finančních stratégů předních světových investičních bank ukazuje na to, že ekonomika USA je ještě v lepší kondici než se předpokládalo. Tomuto stavu odpovídá i aktuální stav růstu HDP ve Spojených státech, kdy odhady uváděly relativně již tak vysoké číslo a to meziroční růst o + 3 %, ale realita předčila očekávání a zveřejněná data uvádějí meziroční růst HDP v letošním roce 2017 ve výši 3,3 procenta. Aktuálně pak během evropského pátečního rána dne 1.prosince 2017, zhruba v čase 7:06 CET se hodnota amerického dolaru (USD) dle indexu DXY (US Dollars Currency Index) dostala na hodnotu 92,90 USD bodů a směnný kurz amerického dolaru (USD) a japonského jenu (JPY) se vrátil nad hranici 112 JPY za USD a obchodoval se tento měnový pár ve vzájemném směnném kurzu ve výši 112,50 JPY za USD.
Tento stav vývoje ekonomiky USA a finančních trhů v posledních dnech a předně aktuální vývoj US akciového trhu dle analytiků a ekonomikcých zpravodajů napovídá, že současná politika prezidenta Trumpa není překážkou pozitivního vývoje ekonomiky USA, jak někteří investoři před časem předpokládali. Včerejší obchodní den v závěru měsíce listopadu 2017 čtvrtek 30.11.2017 na Wall Street byl dalším rekordním dnem, ba přímo super rekordním dnem. US výběrový akciový index Dow Jones (DJIA) překonal další rekord své bodové hodnoty, když překročil hranici nad 24.000 bodů, avšak v strmém denním růstu a to o + 331,67 bodů což v percentuálním vyjádření iodpovídá dennímu růstu o + 1,39 % své předchozí bodové hodnoty. DJIA dne 30.11.2017 uzavřel tento obchodní den na bodovém stavu ve výši 24.272,35 bodů.
Dalších velmi atraktivních výsledků obchodování pro investory dosáhl US dluhopisový trh, kde výnosy z dvouletých amerických dluhopisů zaznamenaly největší měsíční výnos za rok Republikáni se v Senátu snaží urputně prosadit daňovou reformu, což ve čtvrtek vyhnalo výnosy z dluhopisů nahoru. Uplynulý měsíc byl ve znamení vyrovnání výnosové křivky krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů, zvýšila se totiž očekávání vyšších sazeb v prosinci. 2-letý americký dluhopis si připsal 2,4 bodu a stoupl na 1,786%, což je nejvyšší úroveň od října 2008. Jeho denní nárůst je dodatkem k celkovému 19-bodovému nárůstu tento měsíc, který je nejvyšší od loňského listopadu, kdy zvolení Donalda Trumpa prezidentem dočasně zvedlo očekávání inflace. 10-letý cenný papír stoupl o 4,1 bodu na 2,417%. Celkový měsíční nárůst pak byl podobný, a to 4,3 bodů. 30-letý dluhopis zaznamenal růst na 2,837%, absolutně tedy o 2 body. Za měsíc ale končí v červených číslech o 3,6 bodu.
Mnoho investorů se z bezpečných aktiv jako jsou dluhopisy přesunulo směrem k akciím, jelikož připravovaná daňová reforma, jejíž schválení se blíží, je vnímána jako stimulační pro ekonomiku a investoři tedy vidí v akciích nový potenciál. Daan Struyven, ekonom Goldman Sachs, očekává, že daňové škrty budou znamenat zvýšení poměru státního dluhu/HDP ze 77% na 85% do roku 2021. „Větší schodek rozpočtu by měl kladný dopad na výnosy dlouhodobých dluhopisů,“ dodal. Americká centrální banka FED (Federal Reserve System) zdůraznila svoji nejistotu ohledně toho, zda nedávná data ukazující nedostatečnou míru inflace se ukážou jako krátkodobá, nebo mají skutečný vypovídající charakter. V této souvislosti je investory velmi netrpělivě očekáváno zasedání FOMC FED ve dnech 13. a 14.prosince 2017, kde by mělo dojít k dalšímu zvýšení úrokových sazeb v USA. Toto případné zvýšení úrokových sazeb by měklo mít dle analytiků za následek posílení hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči euru (EUR). Prozatím aktuální kurz měnového páru EUR/USD dne 1.12.2017, zhruba v čase 7:27 CET je na hodnotě 1,1922 USD za EUR s dosavadním denním poklesem USD o – 0,16 % vůči EUR.