Americká ropa pod 60 USD za barel
Pátek 12. prosinceVe čtvrtek dne 11.prosince 2014 v rámci obchodování trhy zaznamenaly pokles o dalších -9% a tím byla dosažena u komodity ropy WTI cena lehce pod hranicí 60 USD za barel. Celkově se pak jedná o pokles této energetické suroviny zhruba o -45% z června letošního roku a včerejší obchodování se pohybovalo okolo 59,80-59,95 USD za barel a v rámci včerejšího obchodování se hovořilo o prolomení ceny pod hranici za posledních pět let, která 14. července 2009 dosáhla hodnoty ropy WTI v částce 59,20 USD za barel.
Ovšem v rámci dnešního ranního obchodování dne 12.12.2014 cena této komodity klesla na své dosavadní minimum a krátce se obchodovala v ceně 58,80 USD za barel. Aktuální cena ropy WTI se pohybuje zhruba v čase 9:20 CET na hodnotě 59,28 USD za barel a na tuto skutečnost reaguje i ropa Brent, která rovněž v medvědím trhu se obchoduje v ceně 63,43 USD za barel.
Analytici, ale i samotní obchodníci varují, že toto pomyslné dno ceny ropy a zejména lehké americké ropy označované po většinou jako ropa WTI nemusí být ještě konečné a navíc shodně uvádějí a označují časový horizont této ceny ropy zhruba v horizontu okolo 6 příštích měsíců. Kartel vývozců ropy sdružených jako OPEC – země vyvážející ropu , kde vedoucí úlohu sehrávají blízkovýchodní země zejména Saudská Arábie se snaží touto novodobou cenovou válkou donutit americké břidličné těžaře k výraznému omezení či zastavení těžby. Toto by ovšem znevýhodnilo postavení USA v rámci naplňování svého prioritního zájmu energetické nezávislosti Spojených států. Mezi jednotlivými členy skupiny OPEC však nepanuje shoda a členské země Venezuela a Alžírsko požádali o svolání mimořádného zasedání a to již na začátek příštího roku k řešení vzniklé situace na světovém trhu.
Na druhé straně výraznější snížení cen pohonných hmot způsobilo zejména na území USA silné oživení spotřebitelské spotřeby umocněné nadcházejícími vánočními svátky. Světový ekonomové v této cenové válce spíše hledají pozitivum a to v tom, že stávající výprodej celosvětové produkce ropy podporuje růst inflace a zejména v evropských zemích dokáže zamezit o mnoho nebezpečnější pro ekonomiku nejen zemí Evropského společenství vzniku deflace.