Americké prezidentské volby jsou velká investiční příležitost
Čtvrtek 20. říjnaFinální televizní debata kandidátů na post prezidenta USA paní Hillary Clintonové a pana Donalda Trumpa, která probíhala během evropské noci ze středy na čtvrtek 20.října 2016 přinesla jedno až skandální poznání a to, že republikánský kandidát pan Trupm ještě neví zda v případě svého jasného neúspěchu uzná svoji porážku. „ Řeknu to až to přijde. Zatím Vás ponechám v napětí, zda výsledky voleb přijmu“, uvedl v přímém televizním přenosu pan Donald Trump.Tímto posledním televizním duelem obou kandidátů před termínem konání vlastních prezidentských voleb v USA, které jsou stanoveny na 8.listopadu 2016, se náskok paní Clintonové dle mínění politologů zvyšuje. Vývoj US dolarového indexu po tomto volebním duelu vzrostl a aktuálně dne 20.října 2016, zhruba v čase 9:56 CET a je na hodnotě 97,98 USD s dosavadním denním růstem o + 0,06 procenta. Forex trh nyní vykazuje posilování amerického dolaru (USD) vůči japonskému yenu (JPY) v kurzu 103,72 JPY za USD s denním růstem o + 0,27 procenta.
Situace ohledně amerických prezidentských voleb nezajímá jen investory s oblasti kapitálového trhu, ale je i atraktivním obchodem pro sázkařské kanceláře, které již před několika týdny vypsaly kurzy, které favorizují vítězství paní Hllary Clintonové. Ovšem pod vlivem vývoje stávající situace již před začátkem tohoto televizního duelu obou vrcholných kandidátů na místo prezidenta USA již irská sázková společnost tuto sázku na vítěze zrušila a těm co si vsadili na Hilary , raději již nyní v celkovém součtu vyplatila výhry za více jak 25 milionů USD. Analytici finančních trhů o sázkařích říkají, že se málokdy pletou neb jejich špatný odhad je leckdy mnohem dražší než špatná investice na Wall Street. Zájem a popularita amerických prezidentských voleb je především dáno klíčovou úlohou této funkce prezidenta USA, který v jedné osobě snoubí jak vrcholnou reprezentativní úlohu mezinárodní politiky a vztahů USA ve světě, ale předně je vrcholnou exekutivní státní mocí USA v roli jak prezidenta tak premiéra. Americký prezidentský systém pak této osobě na rozdíl od zejména evropských politiků dává větší pravomoci pro jmenování členů vlády a ostatních federálních úřadů v USA.
Investoři celého světa a zejména americké korporace již dlouhou dobu a prakticky i průběžně během řádného funkčního období prezidenta USA vyvíjejí různé obchodní strategie, které přinesou zvýšený kapitálový výnos. Vrcholným umocněním a možností aplikovat tyto strategie jsou pak tyto prezidentské volby samotné a zejména jejich výsledek. V tomto ohledu nejde ani tak o zcela konkrétní jména zvolených prezidentů, nýbrž o politický směr vývoje v USA a to zda nyní budou pokračovat ve vedení USA Demokraté nebo po 8 letech převezmou tuto úlohu Republikáni. K tomuto pak politologové dodávají, že za vlády stávajícího prezidenta USA pana Barcka Obami již přestalo platit to, že pokud vládne Republikán má sociální nepořádek v zemi a ve světě válčí s respektem na rozdíl od Demokrata, který sice má pořádek doma, avšak ve světě neválčí a tudíž není respektován světem. Demokratickému prezidentovi USA panu Obamovi se podařilo skloubit z tohoto jen to pozitivní a to do určité míry stěžuje pozici paní Clintonové.
Obchodování na US trhu po prezidentských volbách v okamžiku, kdy bude znám vítěz rozhodně nezaznamenají výrazný odklon od svého trendu ať již vyhraje Demokrat či Republkán. Spíše jde o to, že každý tak jako tomu bylo i v minulosti prezidentských voleb v USA, má své sponzory . Například Barack Obama měl ve své volební kampani za podporovatele a sponzory takové společnosti jako Pfazer , Walt Disney, Goldman Sachs, Microsoft, Facebook a Google. Mnohé z těchto firem jsou sponzory i paní Hillary Clinotnové jako demokratické kandidátky. Tradičními republikánskými sponzory, kteří například financovali volební kampaň prezidenta USA pana Bushe Jun.jsou například Chevron, Exon Mobile či Boeing. Tyto údaje velmi pečlivě shromažďují celé analytické týmy zejména investičních bank a kapitálových investičních fondů s cílem najít efektivní a optimální investici do těch společností, které pak díky případným vládním zakázkám zvýší svůj obrat a následně zisk. U takových to společností je výrazně vyšší předpoklad růstu ceny na akciovém trhu.
Z těchto analytických studií následně jednoznačně plyne, že například díky zaveden zdravotní péče a zdravotního pojištění v USA s dotační účastí státu, známý pod názvem tak zvaná Obama care se vězšina velkých farmaceutických firem přiklonila na stranu demokratické kandidátky paní Clintonové. Prohlášení pana Trumpa ohledně volného držení zbraní ve stylu Můj dům, můj hrad plně nahrává jeho podporovatelům s odvětví výrobců zbraní a podobně. Celkově napjatá situace ve světě, kde USA vystupují jako světový četník čemuž se stávající prezident pan Obama brání respektivě tomuto přímému označení, které je spíše používáno než jako správná podstata tohoto chování USA ve světě, kdy jde o boj za demokracii, nezávislost a svobodu, nahrává velkým zbrojařským koncernům spíše vyčkat na výsledek voleb, když spíše preferují pokračování vlády Demokratů v Bílém domě.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank výsledek těchto prezidentských voleb v USA spíše napomůže rozvoji odvětví jako jsou inteligentní technologie gigantech softwarových společností, odvětví finančního trhu a to zejména pozitivní vývoj cen akcií bankovního sektoru, předně pak farmaceutický průmysl spolu s nárůstem cen akcií obchodních a výrobních společností s orientací na spotřební zboží. Vedle tohoto pak analytici upozorňují na postupný vývoj zvyšování cen ropy na světovém trhu v případě vítěze z řad Demokratů než prudký nárůst cen ropy v případě vítěze z řad Republikánů tak jak o tom hovoří statistiky z minulosti. Dalším faktorem pro investory v tomto ohledu zůstává výše úrokových sazeb v USA, o které bude Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA (FOMC FED) patrně jednat až po prezidentských volbách v USA na svém zasedání ve dnech 13.-14.prosince 2016 ve Washingtonu, DC.