Americký dolar by mohl posílit o dalších 5 až 10 %
Úterý 23. červnaPodle makroekonomické analýzy k vývoji amerického dolaru (USD) podle předních odborníků makléřských společností, investičních skupin a bankovních domů je stále ekonomika Spojených států napřed a potenciál růstu amerického dolaru je predikován ještě na několik let dopředu. Podle hlavního investičního ředitele globální investiční společnosti PIMCO pana Scotta Mathera v budoucnosti již americký dolar neporoste vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči euru tak rychle jak doposud avšak ještě řadu let zhruba okolo 5% ročního nárůstu.
V letošním roce lze hovořit o zhruba průměrném 15 % nárůstu kurzu USD vůči ostatním hlavním světovým měnám. Aktuálně obchodování na forex trhu v závěru 25. kalendářního týdne letošního roku 2015 připisuje pro americký dolar v tomto týdnu kurz vůči euru 1,1355 USD za EURO, vůči japonskému jenu 122,65 JPY za USD, vůči britské libře 1,5882 USD za GBP a vůči australskému dolaru 0,7768 USD za AUD.
Vývoj světové ekonomiky podle Scotta Mathera by měl odrážet situaci, kdy ekonomika Spojených států amerických v rámci vyspělých ekonomik poroste rychleji než ostatní a tím pádem lze očekávat i postupný růst amerického dolaru po řadu let. Stávající výhled růstu USD je v očekávání změny úrokových sazeb na území USA stanovených centrální bankou FED (Federal Reserve). Tato změna se očekává v průběhu září letošního roku 2015. Jinak šéfová FED Jannet Yellen po zasedání centrální banky Spojených států FED dne 17.června 2015 uvedla, že očekává zvýšení úrokové míry v průběhu roku 2016 ve výši až 2,7% p.a. s tím, že následně v dalším roce 2017 by mohla úroková míra mírně poklesnout a dosahovat maximální výše až 2,5% p.a.
Zároveň zdůvodnila, že okamžité zvýšení úrokové míry v USA dle stavu americké ekonomiky není okamžitě nutné a upozornila na stav trhu práce a především nezaměstnanosti na území Spojených států, které se nyní pohybuje okolo 5,5% s tím, že výhled nezaměstnanosti v USA do konce letošního roku 2015 podle analytiků by mohl poklesnout až na hranici okolo 4,5 %.
Vlastní vývoj centrální evropské měny vůči americkému dolaru dle analytiků v krátkodobém investičním horizontu předpokládá další pokles EUR vůči USD a to nikoliv aktuálním růstem americké ekonomiky nýbrž v souvislosti se stále více negativně se vyvíjející řešení finanční krize Řecka a systém řešení dluhu tohoto balkánského státu. Podle světových ekonomů a finančních analytiků v dlouhodobém investičním horizontu spěje vzájemný kurz amerického dolaru a eura k paritnímu měnovému poměru.