Americký dolar doposud udržel své zisky
Čtvrtek 14. květnaInvestorské oblibě se stále těší globální komoditní měna amerického dolaru (USD), která prakticky již od poloviny dubna letošního roku 2020 udržela své zisky. Na její atraktivitě ještě přidalo včerejší prohlášení šéfa centrální banky USA Federal Reserve System (FED) pana Jarome Powella, který uvedl, že klíčový výbor FEDu a to Federální výbor otevřeného trhu FOMC (Federal Open Market Committee) rozhodně neodsouhlasí negativní nebo-li záporné úrokové sazby. Na základě tohoto sdělení pak americký dolar ziskal další výhodu, která se projevila v jeho posílení směnné hodnoty vůči ostatním světovým měnám.
Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 14.května 2020, zhruba v čase 6:56 CET se hodnota USD, měřená podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala stále nad 100 USD body a to ve výši 100,27 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,03 % bodové hodnoty. V uváděném dni a čase se globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu – Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,081 USD za EUR s dosavadním denním oslabením EUR o – 0,065 % kurzu vůči USD. Rovněž oslabila i britská libra (GBP) vůči americkému dolaru (USD) a to o – 0,196 % dosavadního denního kurzu při dosažené směnné hodnotě ve výši kurzu 1,221 USD za GBP.
Stávající situace na devizovém trhu v rámci tak zvané koronakrize a zejména s ohledem na investorskou náladu v souvislosti s postavením amerického dolaru (USD) je vysoce pozitivně nakloněna důvěryhodnosti amerického dolaru (USD), uvádějí zdroje ekonomických zpravodajů. Této náklonnosti investorů se USD těší i přes obří deficit státního rozpočtu Spojených států amerických (USA), kdy jeho aktuální průběhová výše ročního deficitu státního rozpočtu k dubna letošního roku již dosáhla rekordních 738 miliard USD, což v hrubém přepočtu představuje 18,6 bilionu českých korun (CZK). Pro srovnání pak čeští analytici a ekonomové prostřednictvím ekonomického zpravodajství k této věci uvádějí, že stávající průběžný a to pouze tudíž částečný roční deficit státního rozpočtu USA představuje zhruba devíti násobek celkového dluhu České republiky.
Dubnový deficit letošního roku 2020 podle ministerstva financí USA tak odráží obrovské vládní výdaje na zmírnění ekonomických dopadů koronavirové krize. Americký Kongres letos koncem března schválil záchranný balík v hodnotě 2,3 bilionu USD. Následně jeho objem rozšířil až na zhruba 3 biliony amerických dolarů. Duben roku 2020 byl prvním měsícem, ve kterém se peníze na schválená stimulační opatření vynakládaly, napsala agentura Reuters. Zároveň měsíc duben je obvykle měsícem s rozpočtovým přebytkem, protože 15. duben je v USA tradičním konečným termínem pro podání daňového přiznání. Letos v roce 2020 byl však tento termín kvůli koronavirové krizi odložen na 15. Července 2020. Vláda USA v dubnu za posledních 66 let vykázala rozpočtový schodek pouze patnáctkrát, upozornilo americké ministerstvo financí. Rozpočtové příjmy se v dubnu roku 2020 meziročně snížily o 55 procent na 242 miliard USD a rozpočtové výdaje naopak vzrostly o 161 procent na 980 miliard USD, dále uvedla agentura Reuters.
Nový koronavirus SARS-CoV-2 se poprvé objevil v Číně koncem minulého roku 2019 a od té doby se rozšířil po celém světě, což ochromilo hospodářskou aktivitu. USA a další země, zejména EU uvolňují omezení, aby továrnám a obchodům umožnily opět otevřít a obnovit podnikání, ale existují významná rizika druhé vlny pandemie tohoto viru a úplné rozvinutí hospodářského zotavení pravděpodobně zůstane vzdálené, dokud nebude vakcína pro koronaviry dostupná. Americké údaje o týdenních požadavcích na nezaměstnanost splatných později ve čtvrtek 14.5.2020 a průzkum o americké výrobě v pátek 15.5.2020 by měly nabídnout další vodítka o ekonomickém výhledu. Mnoho investorů také čeká tento pátek 15.5.2020 na zveřejnění údajů o průmyslové produkci, maloobchodním prodeji a investicích v Číně, aby změřilo, jak rychle se druhé největší hospodářství na světě zotavuje z prvního poklesu za desetiletí v prvním čtvrtletí. Obchodníci v eurech se také zaměřují na zveřejňování předběžných údajů o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí 2020, které bude reportováno rovněž v pátek 15.5.2020, aby posoudili rozsah škod způsobených virovou pandemií.