Americký dolar dosáhl nejslabší hodnoty za poslední dva roky

Pátek 7. srpna

USD FED FX24

Investorský sentiment se obrátil proti zpětné vazbě amerického dolaru (USD) kvůli kombinaci rostoucích amerických infekcí koronaviry, stálému poklesu výnosů státní pokladny a nedostatku politického konsensu federálních představitelů ve Washingtonu ohledně dalších fiskálních stimulů. Americký dolar USD se tak v průběhu pátečního evropského rána dne 7.8.2020 vůči jednotné evropské měně euro (EUR) o další kousek propadl na vzájemný směnný kurz , kterého bylo dosaženo na devizovém trhu v rámci forexových obchodů na hodnotu ve výši 1,1874 USD za EUR.

Americký dolar (USD) tak v průběhu tohoto 32.týdne letošního roku 2020 jen ošetřoval ztráty vůči hlavním světovým měnám a v pátek 7.srpna 2020 před zprávou o stavu nových pracovních míst spolu s údaji o míře nezaměstnanosti v USA a reportu o mzdách v USA se totiž někteří investoři obávají, že by mohli posílit názory o tom, že ekonomická dynamika Spojených států amerických se výrazněji zpomaluje a o to rychleji míří do úplné recese. Tento investorský sentiment tak u většiny investorů vzbudil výrazně vyšší zájem o investiční zlato, kdy jeho cena přímo raketovým tempem překonala svoji hodnotu nad 2.000 USD za trojskou unci. Aktuálně se tak cena zlata na komoditním trhu v průběhu evropského rána dne 7.8.2020, zhruba v čase 8:49 CET pohybovala na hodnotě ve výši 2.069,90 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,024 % své ceny.

 

Tomuto nárůstu zlata již v předchozím týdnu letošního roku 2020, který je označován v kalendáři jako 31.v pořadí předcházel právě pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) jehož aktuální směnná hodnota dne 7.8.2020, zhruba v čase 8:51 CET byla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 93,02 USD bodů což tato hodnota představuje pokles od začátku letošního roku 2020 o – 3,52 % bodové hodnoty a v celkovém ročním porovnání pak směnná hodnota USD dle tohoto indexu DXY poklesla o – 4,74 % bodového stavu za posledních 52 týdnů. Analytici makléřských společností pak prostřednictvím ekonomických zpravodajů k tomuto říkají, že americký dolar bude i nadále klesat, a to zejména vůči euru, jenu a švýcarskému franku, protože očekávání zotavení z následků epidemií koronaviry ze strany investorů je vnímáno tak, že evropské země a Japonsko vyřeší rychleji s menšími ekonomickými ztrátami dopad pandemie Covid-19 než v USA, a proto se na tyto jak evropské a asijské trhy dívají lépe. “Vidím další slabost dolaru,” řekl Michael McCarthy, hlavní tržní stratég CMC Markets v Sydney.

 

Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank se očekává, že zveřejněné údaje o stavu nezaměstnanosti v USA za červenec 2020 a výše  mzdových výplat nepocházející ze zemědělské činnosti, které budou reportovány v průběhu pátečního evropského odpoledne 7.srpna 2020 plně ukážou, že tvorba pracovních míst v USA se v červenci letošního roku 2020 oproti předchozímu měsíci zpomalila, což naznačuje, že oživení koronavírusových infekcí podkopává největší ekonomiku světa tj.ekonomiku Spojených států (USA). Začátkem tohoto týdne dosáhl pětiletý výnos státní pokladny historicky nejnižší hodnoty a desetiletý výnos benchmarku klesl na své druhé nejnižší minimum, což se stalo dalším důvodem vyhýbání se zpětné vazbě. S ohledem na tytyto skutečnosti se tak dolarový index (DXY) vůči koši hlavních měn ocitl v blízkosti dvouletého minima. Americkým Republikánům a Demokratům se dosud nepodařilo dosáhnout dohody o nákladech na fiskální stimulační opatření, o nichž mnozí investoři tvrdí, že jsou nezbytně nutné k tomu, aby zabránily dalšímu propadu ekonomiky, která již ztratila větší dynamiku.