Americký dolar klouže s výkyvy

Pondělí 26. června

Světová měna americký dolar (USD), která je propojena s vývojem nejen akciových, ale zejména komoditních trhů po červnovém zasedání Federální výboru otevřeného trhu centrální banky USA FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém) podle analytiků vykazuje výkyvy svého kurzu a klesající klouzavou tendenci svého kurzu vůči ostatním světovým měnám. Červnové zasedání FOMC FED zvýšilo úrokové sazby v USA na stávající úroveň ve výši rozpětí od 1,00 – 1,25 % p.a. a dle údajů finančních stratégů USD zaznamenal krátce po zvýšení bankovních sazeb svůj růst, avšak jen v krátkém časovém úseku. Již necelý týden po svém růstu v průběhu 25.týdne roku 2017 na základě slabých makrodat americké ekonomiky zahájil svůj pokles. Aktuálně na začátku nového obchodního týdne dne 26.6.2017, zhruba v čase 6:42 CET je hodnota USD dle indexu DXY (US Dollars Currency Index) ve výši 97,26 USD bodů v prozatím vyrovnané pozici pohybu své bodové hodnoty v rámci průběhu tohoto obchodního dne.

Americký dolar (USD) se v pátek dne 23.6.2017  propadl oproti koši hlavních světových měn a dle U. S. dollar index - DXY, který porovnává dolar s košem šesti hlavních světových měn o -  0,31 % na 96,96 USD bodů. Z propadu amerického  dolaru (USD)  nejvíce těžilo euro (EUR) a  britská libra (GBP).  Euro stouplo o + 0,39 % na 1,1195 USD za EUR. Oproti japonskému jenu (JPY) se americký dolar (USD)  v podstatě nehnul a zůstal na hodnotě 111,30 JPY za USD. Britská libra (GBP) oproti americkému dolaru (USD) stoupla o + 0,37 % na 1,2729 USD za GBP a to díky sílícímu přesvědčení, že by Bank of England (BOE) mohla zvednout úrokové sazby. Vrchní ekonom BOE Andy Haldane, naznačil, že by banka měla takový krok jednoznačně zvážit.

 

Na začátku nového obchodního týdne, označovaném v kalendáři roku 2017 jako 26.-tý v pořadí se během evropského rána, zhruba v čase 6:53 CET americký dolar (USD) na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu obchoduje s převahou  střídavě posilujícího trendu .. Například měnový pár EUR/USD vykazuje střídavě drobné posílení USD vůči EUR o + 0,03 ve vzájemném kurzu 1,1189 USD za EUR. Britská libra momentálně vůči americkému dolaru posiluje o + 0,19 % svého kurzu a je na stavu 1,274 USD za GBP.  Japonský jen (JPY) momentálně  na americký dolar ztrácí a tento pokles představuje v percentuálním vydření pokles o – 0,04 % ve vzájemném kurzu ve výši  111,31 JPY za USD. Zajímavostí dle finančních stratégů pak je pokles amerického dolaru (USD) vůči ruskému rublu (RUB), kdy aktuálně se tento měnový pár obchoduje v kurzu 59,2855 RUB za USD s dosavadním denním růstem RUB vůči USD o + 0,25 % tohoto kurzu.

 

Stávající vývoj hodnoty amerického dolaru (USD)podléhá v současnosti dle finančních stratégů investorskému zájmu plynoucího z rozhodnutí FOMC FED než dle ekonomických dat USA. Podle ministerstva obchodu USA stouply prodeje novostaveb, které odpovídají zhruba 10 % všech prodejů domů, o + 2,9 % na 610 000 jednotek za minulý měsíc.  Podle analytiků stouply prodeje existujících domů o + 5,4 % na 597 000 jednotek a ani takto příznivá data však dolaru nepomohla, protože investoři přesunuli svou pozornost na monetární politiku centrální banky FED. Například president pobočky v St. Louis, James Bullard, řekl, že si banka může dovolit přestat zvyšovat krátkodobé sazby a chvíli sledovat, jak se ekonomika vyvine. Jedním z důvodů zdrženlivosti centrální banky je vývoj inflace. Americký index spotřebitelských cen poslední tři měsíce vykazoval jen neuspokojivé hodnoty a tím rozdmýchal pochybnosti, zda inflace dosáhne kýžené hodnoty 2 % p.a. jako stanovený inflační cíl.