Americký dolar na vlně spekulací s dluhovým stropem
Středa 24. květnaAmerický dolar (USD) se ve středu ráno dne 24.5.2023 držel poblíž dvouměsíčního maxima, kvůli požadavku bezpečného přístavu, protože jednání o zvýšení dluhového stropu USA se protahují bez bezprostředního řešení prozatím v nedohlednu. Ministryně financí USA paní Janet Yellenová varovala, že federální vláda již nemůže mít dostatek peněz na zaplacení všech svých účtů a to pravděpodobně již od 1.6.2023. Investoři se tak z velké části vyhýbali rizikovějším investicím, protože další kolo jednání mezi Bílým domem a Republikány o zvýšení limitu půjček skončilo v úterý 23.5.2023 bez známek pozitivního pokroku.
Aktuálně v průběhu evropského středečního rána dne 24.května letošního roku 2023, zhruba v čase 8:12 CET se směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, pohybovala na bodovém stavu ve výši 103,42 USD bodů s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,07 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Hodnota tohoto indexu přitom ještě před vypuknutím těchto obav ohledně dluhového stropu USA byla ve výši 100,79 USD bodů a to dne 14.4,2023. Právě tento růst hodnoty USD má spekulativní charakter u řady investorů a obchodníků, což nyní posiluje směnnou hodnotu USD, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy devizového trhu. Za této situace se pak globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) v uváděném dni a čase obchodoval v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,078 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,15 % kurzu vůči USD.
Jestřábí rétorika představitelů centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému (FED – Federal Reserve System) také povzbudila americký dolar, přičemž obchodníci očekávají, že úrokové sazby zůstanou déle zvýšené. Trhy počítají s 27% pravděpodobností zvýšení o 25 bazických bodů v červnu, ukázal nástroj CME FedWatch, aby navázal na čtvrtprocentní nárůst Fedu na začátku tohoto měsíce. Investoři získají více vodítek ohledně politiky ze zápisu z květnového zasedání klíčového výboru centrální banky USA Federálního výboru pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee), který je jediný oprávněn stanovovat úrokové sazby v USA. “Máme podezření, že základním případem vedení výboru je, že cyklus zpřísňování pravděpodobně skončil,” řekl Kevin Cummins, hlavní ekonom NatWest Markets. “Ukazuje se, že pokrok v dohodě je obtížný a nervozita na trhu narůstá,” řekl Harry Ottley, ekonom z Commonwealth Bank of Australia, s tím, že nálada na trzích úzce souvisí s pokrokem ve vyjednávání ohledně dluhového stropu USA.
Spojené státy jsou podle listu The Washington Post jednou z pouhých dvou zemí světa, které mají zákonný limit na výši zadlužení. Druhým je Dánsko, kde je ovšem strop tak již vysoko, že je „v zásadě formalitou“. Limit nebo-li dluhový strop v USA činí aktuálně 31,4 bilionu USD, přičemž na tuto úroveň se dostal opakovaným navyšováním z posledních dekád. Předseda sněmovny reprezentantů amerického Kongresu pan McCarthy za Republikány po jednání s prezidentem USA panem Joe Bidenem, které se uskutečnilo v pondělí večer místního času dne 22.5.2023 (po evropské půlnoci na úterý dne 23.5.2023), vyjádřil přesvědčení, že obě strany chtějí dosáhnout dohody. Ve vyjednávání nyní podle něj budou pokračovat týmy obou stran a také on s panem Joe Bidenem bude o problematice každý den mluvit, dokud se nedohodnou. Už dříve uvedl, že je nutné najít shodu tento týden, aby pak kompromisní návrh stihl schválit Kongres a pan prezident Biden podepsat. Hlavním sporem jsou na straně Republikánů požadované škrty v oblasti sociálních dávek a výdajů státu na zdravotnictví, což Demokraté odmítají a na druhé straně tvrdý odpor Republikánů k zvyšování daní pro bohaté Američany a prosperující US společnosti, což navrhuje administrativa Bílého domu, kterou ovládají Demokraté.