Americký dolar po prohlášení šéfa FEDu posílil

Středa 8. března

USD UP FX24

Předseda Federálního rezervního systému (FED – Federal Reserve Sysstem) pan Jerome Powell, co by šéf centrální banky Spojených států amerických v úterý dne 7.března letošního roku 2023 prohlásil, že úrokové sazby pravděpodobně půjdou výše, než se očekávalo. Ve svém prohlášení se pak odvolával na nutnost tohoto kroku vzhledem k tomu, že v současnosti se inflace zvrátila ze svého trendu zpomalení. Tímto tak jednoznačně sdělil, že boj FEDu s inflací neskončil a na základě jednoznačně vyslané predikce růstu úrokových sazeb v USA pak směnná hodnota amerického dolaru (USD) na devizovém trhu posílila.

Aktuálně se tak v průběhu středečního evropského rána dne 8.března letošního roku 2023, zhruba v čase 6:30 CET, což odpovídá času 30 minut po americké úterní půlnoci dne 7.3.2023 na východním pobřeží USA, pohybovala směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Inndex), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, ve výši bodového stavu na hodnotě 105,84 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,21 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Přitom podle sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností směnná hodnota USD dle tohoto DXY indexu byla ještě před zhruba 24 hodinami tj. před Powellovým prohlášení nižší o více jak 1,50 USD bodu. Na základě těchto dat vyplívajících z technické analýzy tohoto dolarového indexu DXY vyplývá, že smšnná hodnota tak jen od začátku letošního roku 2023 posílila o + 2,21 % USD bodu a v celkovém ročním porovnání pak hodnota USD dle tohoto indexu vzrostla o + 6,56 % USD bodu.

Nejen na základě těchto skutečností, ale ze zjevnou převahou tohoto faktoru pak jednotná evropská měna euro (EUR) poklesla vůči americkému dolaru (USD) a v uváděném dni a čase se tak tento tak zvaně globální měnový pár obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,053 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,152 % kurzu vůči USD. Velmi výrazným způsobem pak narostla směnná hodnota USD vůči japonskému jenu (JPY), kdy se tento tak zvaný pacificko-tichomořský měnový pár obchodoval v rámci forexových operací devizového trhu  ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 137,84 JPY za USD s dosavadním denním nárůstem USD o + 0,51 % kurzu vůči JPY. Tento nárůst směnné hodnoty amerického dolaru (USD) jako hlavní měny světových komoditních trhů,  pak dle ekonomických zpravodajů vyvolal dle známého tak zvaného inverzního pravidla pokles cen zlata, které se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovalo s dosavadním denním poklesem o – 0,29 % své ceny na hodnotě ve výši 1,814,80 USD za trojskou unci.

Podle sdělení ekonomických zpravodajů na základě veřejně dostupných informací od samotných  centrálních bankéřů USA z FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) došlo k tomu, že FOMC FED během minulého roku osmkrát zvýšil svou srovnávací sazbu fondu na současnou cílovou úroveň mezi 4,5 % až 4,75 % ročně. Sazba prostředků na první pohled určuje, co si banky navzájem účtují za půjčování tak zvaně přes noc, ale zároveň  se promítá do mnoha dalších spotřebitelských dluhových produktů, jako jsou hypotéky, půjčky na auta a zejména kreditní karty. V posledních dnech někteří představitelé, jako například prezident pobočky FEDu v Atlantě pan Raphael Bostic, naznačili, že zvyšování sazeb brzy skončí. Ovšem jiní členové FOMC, včetně guvernéra FEDu pana Christophera Wallera, pak vyjádřili znepokojení nad nedávnými údaji o inflaci a tvrdí, že přísná politika pravděpodobně zůstane v platnosti. Finanční trhy po většinou očekávaly, že FED na zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) a to koncem tohoto měsíce rozhodne o zvýšení sazeb pouze  o 25 bazických bodů. Jak však pan Jerome Powell ve svém vystoupení sdělil vyšší než očekávané zvýšení sazeb, tak finanční trhy zaznamenaly 69% pravděpodobnost vyššího než půlbodového nárůstu úrokových sazeb na březnovém zasedání FOMC FED, uvádí údaje skupiny CME.