Americký dolar posílil a to nejen díky ekonomice USA

Čtvrtek 25. července

USD UP FX24

Směnná hodnota amerického dolaru (USD) v tomto 30.týdnu roku 2019 vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči jednotné evropské měně euro (EUR) posiluje. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského dopoledne 25.7.2019, zhruba v čase 9:34 CET se globální měnový pár EUR/USD na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1128 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,10 % kurzu vůči EUR.

Americký dolar tak posiluje svoji směnnou hodnotu a to zhruba necelý týden před jednáním klíčového výboru centrální banky USA FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém), který by již na tomto červencovém zasedání mohl snížit úrokové sazby ve Spojených státech. Podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky investičních bank se předpokládá, že již na tomto zasedání FEDu k tomuto snížení dojde a to o 25 bazických bodů což by představovalo budoucí sníženou úrokovou sazbu v USA v rozmezí výše od 2,00 do 2,25 % pa.. Toto jednání FOMC FED se uskuteční tradičně ve dvou dnech a to 30.-31.7.2019 ve Washingtonu, DC.

 

Avšak podle poznatků finančních stratégů investičních společností a bank, ale i dle signálů vyslaných jednotlivými hlavními představiteli Evropské centrální banky (ECB), včetně jejího dosavadního šéfa pana Maria Draghio, se k tomuto kroku snížení úrokových sazeb chystá i centrální banka eurozóny ECB. Podle ekonomických zpravodajů oproti původnímu plánu, že do jara 2020 zůstanou sazby ECB beze změny se nyní ukazuje, že Rada guvernérů ECB by mohla stávající negativní úrokovou míru minimálně o dalších 10 bazických bodů posunout níže a to na – 0,50 % p.a. s tím, že opětovně zahájí program kvantitativního uvolňování eura (QE EUR) s cílem zvýšení míry inflace a dosažení cílové hodnoty alespoň okolo 2 % meziročně dle předpokladu ECB.

 

ECB by mohla toto snížení úrokových sazeb projednat již velmi brzy, ale stratégové a ekonomové tvrdí, že je mnohem pravděpodobnější, že centrální banka eurozóny ECB na svém zářijovém zasedání připraví půdu pro snížení úrokových sazeb a další uvolnění. ECB se schází ještě před očekávaným hlasováním Fedu, kde se očekává snížení sazeb a zahájení nového cyklu snižování úrokových sazeb. “Myslím, že ECB stanoví rámec pro další kroky v oblasti snižování sazeb a kvantitativního uvolňování, v souladu s tím, co[prezident ECB Mario Draghi řekl na konferenci v Sintře,” řekl Rick Rieder, CIO společnosti BlackRock globálního fixního příjmu. “Budou dělat, co je potřeba, aby se pokusili zastavit některé z těchto zklamání z inflace a růstu.” , dodal Rieder.

 

Směnná hodnota USD je aktuálně předmětem zájmu značné části analytiků a to včetně ekonomické redakce prestižního deníku Financial Times. Noviny Financial Times se věnují tématu slabého amerického dolaru, který si přeje Trumpova administrativa. Tvrdí, že i když se bude snažit, těžko se podaří  USD oslabit, americký růst i výnosy z dluhopisů konvergují ke zbytku světa, avšak americký dolar je stále silný, i když míra apreciace se zpomalila, začínají FT tuto svoji  analýzu. Udržitelné oslabení dolaru potřebuje, aby zbytek světa rostl rychleji než USA, což nás ovšem vrací k hlavnímu motoru světového růstu a to k Číně. Globální růstové cykly (celkem tři od Velké recese) byly všechny zařízeny Pekingem a spojené s boomem úvěrů. Po každém takovém cyklu byl dolar o něco slabší.

 

Americký FED, ani ministerstvo financí USA nedokáží USD dostat na úroveň, kterou chtějí. Je to výsledek řady proměnných. Nejdůležitější z nich je růst ve zbytku světa. Dokud nebude globální růst i ve zbytku světa masivní, pak americký dolar zůstane pevný jak skála, uvádí studie FT. Obdobné závěry potvrzuje i výhled růstu globálního HDP zpracovaný analytiky Deutsche bank, kde sice celkový růst celosvětového HDP dosahuje 3,2 % vůči 2,5 % HDP v USA, avšak země EU jako vysoce rozvinutý trh vykazují svůj nárůst HDP za eurozónu 1,1 % a Německo dokonce jen 0,7 % či Itálie 0,3 procenta. Ekonomika Ruské federace jako světové velmoci v porovnání s USA také nevykazuje významný podíl růstu svého HDP a to ve výši 0,9 procenta.  Oproti tomu asijská ekonomika a zejména Číny a Indie udává tempo globálního růstu, kdy Čína vykazuje růst 6,2 % a Indie dokonce 6,5 procenta. Obecně pak analytici uvádějí, že světový ekonomický pokles napomáhá růstu USD.