Americký dolar prodlužuje své maximum
Úterý 7. červnaDomácí měna Spojených států amerických a hlavní globální komoditní měna americký dolar (USD) prodlužuje své dvacetileté maximum oproti tradiční měně asijského trhu japonskému jenu (JPY). Současná nervozita z celosvětové inflace i přes současné geopolitické a ekonomické krize přesto uchýlila drtivou většinu investorů k finanční orientaci k dolarové zóně. Americký dolar se tak v začátku úterního obchodního dne 7.června letošního roku 2022 vyšplhal b rámci směnného kurzu vůči japonskému jenu nad hranici 130 JPY za USD v obchodním trendu býčího trhu.
Momentálně se tak tento měnový pár amerického dolaru (USD) a japonského jenu (JPY) jako jeden z ukazatelů globálního mezinárodního devizového trhu obchodoval v průběhu evropského úterního rána dne 7.června roku 2022, zhruba v čase 7:03 CET na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 132,93 JPY za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,80 % kurzu vůči USD. V uváděném dni a čase se tak směnná hodnota USD měřená podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn a to včetně japonského jenu, pohybovala na bodové hodnotě ve výši 102,70 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,26 % bodové hodnoty. Tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) se tak dle analytických předpokladů v uváděném dni a čase obchodoval rovněž v trendu býčího trhu pro USD při stavu kurzu ve výši 1,0681 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,1216 % kurzu vůči EUR.
Americký dolar (USD) tak v úterý ráno dne 7.6.2022 pokračoval ve svém nočním oživení v rámci běžných asijských obchodních hodin a zasáhl tak roční čerstvá dvou dekádová maxima vůči japonskému jenu (JPY). Ovšem USD neposiloval jenom vůči JPY a EUR, ale zvýšil svoji směnnou hodnotu i vůči švýcarskému franku (CHF), kdy dosáhl vzájemného směnného kurzu ve výši 0,9715 CHF za USD s dosavadním denním posílením USD o + 0,11 ˇkurzu vůči CHF. Rovněž tak americký dolar (USD) posílil vůči britské libře /GBP), která během pondělí zažívala nervozitu investorů ohledně hlasování o důvěře vlády Borise Johnsona v Parlamentu Spojeného království, kterou nakonec kabinet získal a evropská ostrovní měna se stabilizovala. Avšak přesto na tlak USD samotná GBP nestačila a během úterního evropského rána dne 7.6.2022 GBP ztrácí o – 0,407 % kurzu vůči USD při stavu směnné hodnoty ve výši 1,2479 USD za GBP. Spolu s tím tak tato rekordně vysoká směnná hodnota amerického dolaru (USD) spolu s obavami z přetrvávající a potencionálně vzrůstající inflací způsobily růst výnosů amerických dluhopisů.
Aktuálně tak v průběhu evropského úterního rána dne 7.6.2022 výnos US 10-ti letého dluhopisu překročil hranici třech procent a jeho výnos se tak pohyboval na hodnotě ve výši 3,051 % p.a. s dosavadním denním růstem o + 0,013 % výnosu. Zajímavostí dluhopisového trhu je i anomální situace, kdy momentálně v průběhu úterního evropského rána dne 7.6.2022, zhruba okolo 7:30 CET dosáhl výnos 5-ti letého US dluhopisu, kdy nejprve měl stejnou hodnotu jako výnos 10-ti letého US dluhopisu a následně jí i překonal s výnosem 3,52 % ročně. Nicméně tato vysoká směnná hodnota USD, která pozitivně působí na americký dluhopisový trh pak na druhé straně vyvolává obavy investorů obchodujících na komoditním trhu ve vztahu k poklesu cen stříbra, mědi a dokonce i platiny. Avšak inflační tlaky a obavy nejen investorů, ale i drobných střadatelů způsobily, že silný USD zatím dle inverzního pravidla výrazně neovlivnil obchodní trend v rámci obchodů se zlatem, které i přes tlak silného USD v průběhu úterního evropského rána vykázalo pohyb okolo nuly s rozpětím okolo 0,005 – 0,01 % svého dosavadního denního pohybu ceny. V uváděném dni a čase se tak investiční zlato obchodovalo na hodnotě ve výši 1,844,40 USD za trojskou unci.