Americký dolar stále udržuje svoji pevnou hodnotu

Pátek 20. srpna

Bonds

Měna Spojených států amerických a světová obchodní měna americký dolar (USD) jako zejména hlavní komoditní měna stále udržuje svoji směnnou hodnotu, která se přiblížila k svému devítiměsíčnímu maximu. Směnnou hodnotu si USD udržel i přes značnou kritiku Bidenovi administrativy a prezidenta USA pana Joe Bidena pak zejména za odchod spojeneckých vojsk NATO v čele s US Army z Afganistanu, kde nastal neřízený chaos a návrat povstalců radikálního islamistického hnutí Taliban, které již zahájilo cestu k udržení pořádku v zemi formou teroru civilního obyvatelstva.

Představitelům vlády a armády Spojených států a zejména pak prezidentovi Bidenovi není ani tak vyčítán samotný odchod Američanů, a to po dvaceti letech z Afganistanu, který stál téměř 3 biliony amerických dolarů daňové poplatníky, ale skutečnost vlastního provedení odchodu ze země s následky totálního kolapsu a chaosu, který tam nyní zavládl. Nicméně reakce na tyto skutečnosti doposud finanční trhy nikterak výrazně nezaznamenaly a jejich volatilitu obchodních a investičních nástrojů určují standardní ekonomické ukazatele a události spolu s opatřeními a rozhodnutími regulátory trhu. V případě amerického dolaru (USD) a jeho postavení směnné hodnoty na mezinárodním devizovém trhu pak investory do značné míry ovlivňuje monetární politika centrální banky USA Federal Reserve System (FED) a jeho klíčový orgán Federální výbor pro volný trh (FOMC-Federal Open Market Committee).

Zápisy z posledního červencového zasedání v letošním roce 2021 centrálních bankéřů USA v rámci jednání FOMC FED, které bylo jako tak zvaný pravidelný reporting tak zvaného minutovníku FEDu  zveřejněno již ve středu 18.8.2021, ukázaly, že členové tohoto výboru do značné míry očekávají snížení měsíčních nákupů dluhopisů již v tomto roce jako omezení odkupu dluhopisů centrální bankou FED. Vlastní proces ukončování a časové rozdělení stále závisí na načasování a tempu snižování a na tom, zda větší riziko představuje inflace, nezaměstnanost nebo pandemie koronaviru k hospodářskému oživení, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na finanční analytiky. Pokles nákupů dluhu FEDem je pro USD obecně považován za pozitivní, protože se očekává, že zvýší výnosy amerických vládních dluhopisů, čímž bude pro investory atraktivnější držet aktiva denominovaná v dolarech.

Na základě této predikce tak americký dolar (USD) si stále udržuje svoji velmi vysokou atraktivitu nejen pro obchodní a investory, ale prakticky pro drtivou většinu světové populace. Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 20.8.2021, zhruba v čase 8:27 CET byla směnná hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn, ve výši 93,54 USD bodů s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,03 % bodové hodnoty. Podle dat technické analýzy tak směnná hodnota USD od začátku letošního roku 2021 vzrostla o + 4,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu DXY. Tohoto dnešního bodového stavu indexu DXY bylo dosaženo za situace, kdy globální měnový pár EUR/USD se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,168 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,05 % kurzu vůči USD.