Americký dolar v očekávání další reakce FEDu
Středa 23. březnaMinulý týden ve středu 16.března 2022 Federální výbor pro volný trh (FOMC – Federal Open Market Committee) centrální banky USA Federal Reserve System (FED) na svém zasedání podle očekávání zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta a zároveň rovněž předpověděl, že letos přikročí k šesti dalším zvýšením v tomto rozsahu. Ovšem během již tohoto pondělí 21.března 2022 vystoupil šéf FEDu pan Jerome Powell a slíbil tvrdý zásah proti inflaci dalším zvyšováním úrokových sazeb, avšak dle jeho slov agresivnějším způsobem a to případně i o 50 bazických bodů v jednom kroku zvyšování.
V reakci na toto prohlášení zprvu devizový trh, avšak vlivem i ostatních faktorů a zejména geopolitickou situací na východě Evropy, kde probíhá válka mezi Ukrajinou s Ruskem a s možností hrozby širšího rozšíření tohoto konfliktu, zaznamenal posílení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) jako útočiště bezpečné měny. Ovšem tempo růstu směnné hodnoty USD se v průběhu úterý dne 22.3.2022 zpomalilo a nyní již v několika posledních hodinách směnná hodnota USD mírně poklesla. Aktuálně se tak směnná hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu amerického dolaru vůči šestici hlavních světových měn v průběhu středečního evropského rána dne 23.března letošního roku 2022, zhruba v čase 6:51 CET pohybovala na hodnotě svého bodového stavu ve výši 98,41 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,08 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. Za této situace pak jednotná evropská měna euro (EUIR) změnila svůj dosavadní obchodní trend vůči americkému dolaru (USD) a počala posilovat ve vzájemném směnném kurzu na hodnotu ve výši 1,104 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD.
Ve svém pondělním vystoupení dne 21.března letošního roku 2022 mimo jiné šéf FEDu pan Powell zopakoval své stanovisko, které ve středu učinil ve svém prohlášení po schůzi FOMC FED, a následně řekl, že zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat, dokud nebude inflace pod kontrolou. Dále uvedl, že navýšení sazeb by mohla být v případě potřeby ještě vyšší než čtvrtprocentní bodový krok schválený na schůzi. „Učiníme nezbytné kroky, abychom zajistili návrat k cenové stabilitě,“ řekl. „Zejména, pokud dojdeme na schůzi k závěru, že je vhodné postupovat agresivněji zvýšením sazby federálních fondů o více než 25 základních bodů, uděláme to tak. A pokud usoudíme, že musíme zpřísnit za běžná neutrální opatření a přejít k restriktivnějšímu postoji, uděláme to také.“ Základní bod se rovná 0,01 % a představitelé FOMC uvedli, že na každém z jejich zbývajících šesti letošních zasedání je pravděpodobné zvýšení o 25 základních bodů. Trhy však ceny odhadují s pravděpodobností 50-50, další zvýšení na květnovém zasedání FOMC FED by mohlo být o 50 bazických bodů, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.
Pan Jerome Powell se ve svém vystoupeni také zabýval otázkou Ruské federace na Ukrajině respektive válečným konfliktem, kdy on ho vnímá jako invazi RF vůči UA a k této věci řekl, že to zvyšuje dodavatelský řetězec a inflační tlaky. Za normálních okolností by Fed obecně prohlédl tyto typy událostí a neměnil politiku. Nicméně, tento spor je stále s nejasným výsledkem, uvedl a doplnil, že politici musí být před situací opatrní. „Za normálních časů, kdy se zaměstnanost a inflace blíží našim cílům, by měnová politika dokázala projít krátkým výbuchem inflace spojeným se šoky v cenách komodit,“ řekl pan Powell “Narůstá však riziko, že delší období vysoké inflace by mohlo vytlačit dlouhodobější očekávání nepříjemně výše, což podtrhuje nutnost, aby výbor jednal rychle, jak jsem popsal.”, sdělil šéf FEDu pan Powell. Spolu s tím pak pan Powell již minulý týden naznačil, že FOMC je také připravena začít odčerpávat část z aktiv ve své rozvaze téměř 9 bilionů amerických dolarů a poznamenal, že proces by mohl začít hned v květnu letošního roku 2022, ale doposud nebylo učiněno žádné pevné rozhodnutí.