Analytici predikují růst ceny zlata na historická maxima
Středa 29. březnaPoslední analýzy odborníků na komoditní trh ve vztahu k cenám zlata nyní uvádějí, že vznikl větší prostor pro cenový růst zlata, které by podle analytiků makléřských společností ve shodě s finančními stratégy investičních bank mohlo dosáhnout skutečně historicky vysoké ceny ve výši až 2.600 USD za trojskou unci s tím, že tato maximální cena bude již stabilní a nikoliv jen výsledkem spekulativní krátkodobé volatility ceny zlata na světovém komoditním trhu. Podle údajů americko-britského poskytovatele globálních dat Refinitiv byla historická cena zlata v srpnu 2020 ve výši 2,075 USD za trojskou unci.
Aktuální cena zlata v průběhu evropského středečního rána dne 29.března letošního roku 2023, zhruba v čase 6:29 CET, dosažená na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) byla ve výši 1.969,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním mírným poklesem o – 0,22 % své ceny. V porovnání této ceny pak na základě technické analýzy cena zlata dosáhla od začátku letošního roku 2023 nárůst o + 6,67 % své ceny a v ročním porovnání tak vymazala své ztráty a cena zlata tak vzrostla o + 1,2 % své ceny za posledních 52 týdnů. Této současné ceny zlata bylo dosaženo v uváděném dni a čase za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle údajů dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) dokonce vykazovala momentální denní růst a hodnota dle tohoto indexu se zvýšila o + 0,13 % bodové hodnoty na stav ve výši 102,57 USD bodů. Tímto současným stavem se tak opět potvrdilo oné známé inverzní pravidlo finančního trhu ve vztahu k směnné hodnotě USD a to, že když USD posiluje cena zlata klesá.
Ovšem podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu je nyní zcela zřejmé, že růst ceny zlata v několika málo posledních týdnech má hlavní příčinu v nervozitě a obavě investorů nejen z nadměrně vysoké inflace, ale zejména z obav ohledně krize bankovního sektoru finančních trhů. Investoři, obchodníci, ale i střadatelé se po kolapsu světově velkých bank jako jsou například americká Silicon Valley Bank či švýcarská Credit Suisse nebo aktuálně dokonce německá Deutsche Bank se v obavách o své finanční prostředky obrátili své investice do tradičního uchovavatele finanční hodnoty a to do zlata. Tímto současným investičním sentimentem, který zavládl na globálním finančním trhu je z větší části poháněn růst ceny zlata a dává tak zároveň předpoklad pokračujícího růstu ceny investičního zlata. Ceny zlata mají větší prostor pro běh, protože globální banky bojují o své přežití a americká centrální banka FED vydává další rozhodnutí o navýšení úrokových sazeb, které potenciálně prolomí historická maxima cen zlata, které již v této výši jako podporovaná cenová hranice zůstane stabilní, uvádějí ekonomičtí zpravodajové.
„Myslím, že je velmi pravděpodobné, že v nadcházejících měsících vidíme silnou výkonnost zlata. Zdá se, že hvězdy se vyrovnávají se zlatem, což by mohlo zanedlouho zaznamenat překonání nových maxim.“, uvedl pan Craig Erlam, senior tržní analytik ze společnosti Oanda, která je přední provozovatel obchodní platformy Forex trhů. Podle údajů americko-britského poskytovatele globálních dat společností Refinitiv bylo historické maximum zlata v srpnu 2020 ve výši 2.075 USD za trojskou unci. Poptávka centrálních bank tak pravděpodobně udrží vítr v plachtách pro pokračující cenový růst hodnoty zlata na globálním komoditním trhu. Koncem března letošního roku 2023 agentura Fitch Solutions předpověděla, že zlato „v nadcházejících týdnech“ dosáhne maxima 2 075 amerických dolarů (USD) za trojskou unci. Společnost Fitch Solutions založila tento výhled na „globální finanční nestabilitě“ a dodala, že očekává, že zlato „zůstane v nadcházejících letech zvýšené ve srovnání s úrovněmi před Covidem“. Craig Erlam, senior analytik trhu v devizové společnosti Oanda, souhlasí s optimistickým výhledem Fitch. Investoři bedlivě sledují další kroky centrální banky USA Federálního rezervního systému (FED) a jejich dopad na ceny zlata.