Bankéři světa žádají odklad změny úrokových sazeb

Středa 2. září

Setkání světových bankéřů a finančníků světa na 7.globálním zasedání ekonomického fóra v americkém Jackson Hole ve státě Wyoming ikdyž skončilo již v sobotu 29.srpna 2015 má i v následujícím tomto týdnu své pokračování. Čím více se blíží termín zasedání centrální banky USA – FED tím více představitelé finančního světa žádají odklad změny úrokových sazeb Spojených států amerických. Tohoto zasedání se mimo jiné zúčastnil i víceprezident FED Stanley Fischer, který ve svém vystoupení na závěr finančního sympozia uvedl, že nehodlá měnit svůj názor na zavedení změny úrokových sazeb.

Pan Fischer ve svém projevu mimo jiné uvedl, že ikdyž stávající míra inflace se nepohybuje okolo potřebných 2% p.a. tak je pevně přesvědčen, že v krátké době k zvýšení míry inflace dojde. Okolo tohoto zásadního tématu se vedla i předešlé dny hlavní diskuze neboť hlavní požadavky ze strany FED prezentovanými již před časem prezidentkou paní Jannet Yellen byla únosná míra nezaměstnanostii, která již poklesla dokonce pod 6% tudíž je zcela naplněna a druhým ukazatelem měla být právě zhruba 2% míra inflace, která rozhodně naplněna nebyla a nyní se pohybuje zhruba pouze okolo 0,3% p.a. Nicméně vystoupení pana Fischera jako víceprezidenta FED dala nepřímou odpověd, že on již na nejbližším zasedání FED ve dnech 16-17.září 2015 bude se zavedením vyšší úrokové míry souhlasit.

Změna úrokových sazeb tak jak byla ze strany FED již v minulosti prezentována počítá se zavedením úrokové míry v percentuálním vyjádření ve výši 2,7% p.a. od zavedení účinnosti s tím, že v průběhu roku 2017 a dle vývoje ekonomiky USA by mohla být snížena zhruba na úroveň 2,5 % p.a. Tento krok změny úrokových sazeb vždy nese obavy investorů zejména na akciovém trhu co se stane s cenou jejich akcie apod, V historii když k tomuto došlo můžeme s jistotou konstatovat tak v drtivé většině případů se pokles dotkl přímo dluhopisů a nepřímo akciových titulů bankovního odvětví jejichž výnos je z velké části propojen s dluhopisovým trhem. Vlastní akciový trh reaguje na změnu úrokových sazeb po většinou neutrálně jen vyjímkou v historii byla změna v letech 1971 a 1974, kdy dokonce globálně akciový trh v průměru poklesl až o -17,4% své předchozí hodnoty. Vzhledem k již probíhajícímu globálnímu propadu akciových trhů vlivem výrazného zpomalení růstu čínské ekonomiky většina analytiků kapitálového trhu výrazný propad cen akcií nepředpokládá avšak zcela vyloučit tento jev nelze.

Stávající obchodování na světovém akciovém trhu dne 2.září 2015 během evropského dopoledne zhruba v čase 11:10 CET je na evropském akciovém trhu ve znamení snahy změny směru trendu obchodování a dohnání ztrát předešlých obchodních dnů. Toto se aktuálně a jen z části daří na německém akciovém trhu, kdy hlavní index DAX již na zpět překročil svoji psychologickou hranici 10.000 bodů a nyní je na bodovém stavu 10014,58 ve střídavém trendu poklesu i vzestupu. Ostatní evropské akciové indexy jako například londýnský FTSE je nyní v trendu poklesu o – 0,16% předchozího stavu a pařížský akciový index CAC 40 nyní vykazuje rovněž tak mírnější pokles o – 0,06% předchozího bodového stavu. Ovšem obchodování na pražské burze dle jejího akciového indexu PX zaznamenává oživení s lehce nadprůměrným objemem doposud uzavřených obchodů ve výši 820 mil. CZK a trendem růstu o + 0,11 % předchozích bodů.

Vlastní aktuální vývoj devizového trhu - Forex ukazuje na současný opětovný mírnější růst amerického dolaru a to zejména vůči euru, Centrální evropská měna euro nyní v čase 11:24 CET dne 2.září 2015 oslabuje vůči americkému dolaru v kurzu 1,1274 USD za EUR. Americký dolar pak posiluje vůči britské libře ve vzájemném kurzu 1,5272 USD za GBP a také americký dolar posiluje vůči japonskému jenu vyjádřený v kurzu 119,76 JPY za USD. Česká koruna dle vyhlašovaného kurzu ČNB v jejím intervenčním režimu udává pro hlavní měny kurz pro EUR=27,020 CZK, pro USD=24,040 CZK a pro GBP=36,856 CZK.