Banky v Evropě budou čelit novým zátěžovým testům

Čtvrtek 16. července

Stávající stav evropského bankovního systému mají prověřit nové zátěžové testy pro příští rok 2016, které by dle včerejšího sdělení orgánu pro bankovnictví EU jeho regulátora ECB (Evropská centrální banka) měly být ve značném rozsahu. Poslední zátěžový test jehož výsledky byly zveřejněny loni v říjnu roku 2014 se týkal detailních a striktních požadavků pouze jen u 14 hlavních bank eurozóny a dopadl celkově pozitivně. Nynější plánované zátěžové testy bankovního evropského sektoru dle sdělení ECB by měly zahrnovat také zhruba okolo 130 evropských bank jako předtím a to nejen v 19 zemích eurozóny, ale i v některých zemích evropské unie mimo země platící eurem jako například Velká Británie, Švédsko a ostatní země EU prostoru spolu s největší pravděpodobností i bank na území České republiky.

Ostatní tehdy testované banky v roce 2014 zhruba v počtu okolo 130 čelili menšímu testovanému zatížení s ohledem na vývoj daného teritoria evropského hospodářského prostoru. I tyto banky vesměs až na pár z nich splnili náročný zátěžový test bankovního sektoru. Nynější zátěžový test evropského bankovního sektoru pro rok 2016 má pro všech zhruba vybraných 130 bank představovat podstatně vyšší testovanou zátěž a to zhruba v rozsahu značného zatížení, kterou ECB učinila naposledy v letech 2012-2013. Od tohoto kroku evropský regulátor ECB očekává i případné zjištění stavu nastavení evropských bank na situaci v rámci evropského finančního trhu na případný odchod Řecka z eurozóny.

Aktuální pozice evropské ekonomiky a zejména bankovního sektoru pomalu tzv. střízlivý z relativně pozitivního vývoje řešení finanční krize v Řecku. Řecký parlament téměř jednomyslně po obsáhlých diskuzích nakonec návrhy úsporných opatření Tsiprasovy vlády tak jak je dohodl v Bruselu s věřiteli přijal. Tento krok umožní téměř okamžité financování nejnutnějších potřeb Řecka z podpůrného fondu ECB jako pomocná půjčka a otevře cestu k dojednání dalšího záchranného úvěru ve výši 86 miliard eur. Nicméně stále nepominulo značné riziko odchodu Řecka z eurozóny avšak není již otázkou vývoje několika dnů tak jak tomu bylo před 30,červnem 2015. Nyní stabilitě a zároveň garancím věřitelů má napomoci speciální investiční fond do kterého budou nasměrovány příjmy plynoucí z rozsáhlé privatizace státního majetku Řecka.

Momentální vývoj této situace v souvislosti s vlastním geopolitickým vývojem v návaznosti na včerejší vystoupení šéfové FED (Fedeal Reserve – centrální banka USA) paní Janet Yellen k úrokovým sazbám na území USA včetně odmítnutí posílení dohledu nad FED dotváří podmínky pro vývoj kurzů na FX trhu v rámci devizových obchodů a zejména obchodů křížových měn USD a EUR. Aktuální poměr těchto měn v rámci obchodování na FX trhu dne 16.7.2015 v dopoledních hodinách evropského letního času zhruba v 9:50 CET je vyjádřen jejich vzájemným kurzem 1,0904 v trendu poklesu eura vůči americkému dolaru a to o -0,39 % hodnoty předchozího kurzu v rámci dosavadního denního obchodu.

Evropský akciový trh na rozdíl od eura a jeho trendu medvědího trhu vůči americkému dolaru aktuálně dne 16.7.2015 zhruba v čase 9:57 CET zaznamenává nárůst bodové hodnoty svých akciových indexů. Například z hlavních evropských trhů index FTSE=6.774 bodu s nárůstem + 0,31% v rámci denního obchodu, německý index DAX=11.671 s dosavadním denním nárůstem +1,15 % své předchozí hodnoty, pařížský CAC40=5,098 bodu, který aktuálně připisuje svůj nárůst bodové hodnoty o +1,02% v rámci dosavadního denního obchodování. V tomto výčtu evropských burz s trendem býčího trhu akciových indexů neschází ani index pražské burzy kdy PX=1018 bodu s dosavadním nárůstem bodové hodnoty o +0,72%.