Bitcoin během pokračující obchodní války USA a Číny vzrostl
Úterý 6. srpnaSoučasný vývoj na globálním finančním trhu pod tlakem obav investorů z dopadů znovu pokračujícího obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou nazývaný obchodní válkou přinesl vyšší zájem obchodníků a investorů o alternativní formy zhodnocování finančních prostředků prostřednictvím obchodu s virtuálními měnami a zejména s kryptoměnou Bitcoin (BTC). Směnná hodnota Bitcoinu nejen, že se vrátila nad hranici 10.000 USD za BTC, ale atakuje v tomto 32.týdnu roku 2019 hodnotu velmi blízko 12.000 USD za BTC.
Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 6.srpna 2019, zhruba v čase 7:19 CET se měnový pár BTC/USD obchodoval na trhu virtuálních měn COINBASE ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 11.718,46 USD za BTC s dosavadním denním poklesem BTC o – 0,53 % kurzu vůči USD z důvodů momentálního výběru dosaženého zisku investory, dle sdělení analytiků makléřských společností. K tomuto nárůstu směnné hodnoty BTC o zhruba 1.800 USD na 1 BTC, během několika málo dnů došlo podle expertů na virtuální měny předně z důvodů obav investorů ohledně sporu USA a Číny spolu s nestabilním vývojem cen ropy na globálním komoditním trhu spolu s hledáním alternativ možného rychlého potencionálního zisku.
Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.
Bitcoin v posledních dnech tak dosáhl pod vlivem ostatních událostí a okolností spojených s obavami investorů z onchdní výálky mezi USA a Čínou až na novou směnnou hodnotu ve výši 11.860 USD za BTC jako své poslední třítýdenní maximum. Kryptoměnám a zejména pak Bitcoiunu se tak právem říká „digitální zlato“. To opravdové investiční zlato se prýávě zachovalo úplně obdobně a jeho cena výrazně vzrostla čímž potvrdilo svoji finanční charakteristickou vlastnost „uchovavatele stálé finanční hodnoty“. Investiční zlato se tak během úterního evropského rána dne 6.8.2019, zhruba v čase 7:32 CET obchodovalo na komoditním trhu COMEX na hodnotě ve výši 1.473,50 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,2032 % své ceny a to ze stejných důvodů jako BTC tj. pod vlivem výběru dosaženého zisku investory.
Dalším faktorem, který podporuje výhled analytiků makléřských společností pro potencionální růst směnné hodnoty BTC vůči USD a ostatním světovým měnám je skutečnost, kdy vedle rozpoutané obchodní války USA vůči Číně, co se týče zboží a celních tarifů, pak centrální banka Čína včerejším dnem 6.8.2019 rozehrála de facto měnovou válku, když podhodnotila chuan vůči USD na hodnotu sedmi chuanů za americký dolar. Tato směnná hodnota mezi USD a čínským chuanem je pak finančními stratégy investičních bank označovaná jako úroveň, které bylo naposledy dosažena na počátku globální finanční krize před 11 lety.
Analytici již dříve argumentovali tím, že Bitcoin (BTC) by mohl být aktivem bezpečného ráje, přičemž investoři měli velké obavy z možného zániku kryptoměn, avšak až v důsledku eskalace napětí mezi USA a Čínou se ukazuje investiční výhoda neregulovaných měn. “Bitcoin má mnoho případů použití a jedním z nejdůležitějších je forma digitálního zlata,” řekl Charles Hayter, generální ředitel platformy pro porovnávání digitálních měn CryptoCompare. “Už jsme viděli skok bitcoinů v makro nejistotě, protože se stává aktivním prostředkem a letem do bezpečí.”, dodal tento odborník.