Bitcoin si stále udržuje svoji cenu
Čtvrtek 6. červnaSměnná hodnota nejrozšířenější virtuální měny Bitcoin (BTC) vůči americkému dolaru (USD) po svém výraznějším posílení v polovině května letošního roku 2019 si i nadále, v začátku měsíce června roku 2019 udržuje svoji hodnotu okolo 7.800 USD za BTC. Odhady analytiků a odborníků na trh s kryptoměnami na výraznější pokles virtuálních měn a zejména Bitcoinu se nepotvrdily a aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 6.6.2019, zhruba v čase 7:18 CET se měnový pár BTC/USD obchodoval na Coinbase ve výši 7.790,21 USD za BTC.
Bitcoin (BTC) je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná tato krypto měna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto.
Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů. Od roku 2011 se o Bitcoinu, ekonomice, možnostech a důsledcích této měny pořádají konference po celém světě. V září roku 2012 vznikla nezisková společnost Bitcoin Foundation, která se stará o infrastrukturu okolo Bitcoinu, sledováním hrozeb a případné vylepšování protokolů, zajišťování konferencí a o propagaci měny. Vzhledem k decentralizované povaze sítě nicméně nadace nemá žádné zvláštní pravomoce, v síti totiž vždy rozhoduje většina. V roce 2014 začala sponzorské dary v Bitcoinech přijímat nazisková organizace Apache Software Foundation.
Nicméně podle odborníků na trh s virtuálními měnami lze předpokládat, že v období zvýšené turbulence globálních finančních trhů v souvislosti s postojem obchodních vztahů USA dnes již nikoliv jen k Číně, ale i Mexiku, Kanadě, Japonsku a předně i k zemím Evropské unie, se tento trend investorského sentimentu nevyhne ani finančnímu trhu kryptoměn. Toto pak potvrzuje názory ekonomických zpravodajů o tom, že zájem části investorů o kryptoměny může výrazněji vzrůstat právě s ohledem na možnost nacházet nové příležitosti potencionálně rychlého zisku. Ovšem pravdou je to, že míra rizikovosti při obchodování na burzách s kryptoměnami nese známky značného rizika a potencionálně rychlý zisk je tak vyvážen také možnou velmi rychlou a značnou ztrátou, uvádějí analytici makléřských společností.