Bitcoin směřuje k hranici 10 000 USD

Úterý 28. listopadu

Virtuální měně a to jedné z nejrozšířenějších a patrně dle analytiků i nejatraktivnější to jest Bitcoinu (BTC) trvalo pouhých sedm dní, aby z hranice 8 000 USD za BTC stoupl nad hranici 9 000 USD za BTC, což je jeho zatím nejrychlejší nárůst. Nicméně tato virtuální kryptoměna svůj dosavadní růst nezastavuje a už klepe na dveře hranice kurzu 10 000 USD za BTC. Bitcoin byl podle CoinDesk.com v pondělí 27.11.2017 na hodnotě 9 647,50 USD za BTC (+3,4 % denního růstu) . Během dne dosáhl rekordního maxima 9 732,76 USD za BTC a od začátku letošního roku stoupl o + 900 % své předchozí hodnoty. Aktuálně během evropského rána dne 28.11.2017, zhruba v čase 6:33 CET se Bitcoin obchodoval na GDAX již v směnném kurzu ve výši 9.870,00 USD za BTC s dosavadním denním růstem o + 2,09 % kurzu.

Tento nárůst přiměl Joshe Browna, vrchního výkonného ředitele Ritholtz Wealth Management a autora blogu Reformed Broker, aby řekl, že investoři jsou Bitcoinem "už oficiálně posedlí". "A jako u všech mánií, až zničehonic otočí, stáhne hodně lidí dolů," napsal v pondělním příspěvku. Nicméně k tomuto katastrofálnímu obratu nemusí dojít v brzké budoucnosti. Brown poznamenává, že v posledních několika letech přečkal Bitcoin několik propadů o 80 % ze kterých se vzpamatoval a dosáhl pak nových rekordů. Spolu s dalšími také přirovnal kryptoměnu k dot-com boomu z konce 90. let. Zvláštní podobnost je, že firmy, které si daly do názvu slovo "blockchain" (decentralizovaná digitální databáze, na které všechny kryptoměny fungují) zaznamenaly prudký růst; podobně jako firmy, které na konci 90. let měly v názvu dot-com nebo podobná slova, na konci 90. let.

 

Bitcoin je internetová open-source P2P platební síť a také v této síti používaná kryptoměna. Hlavní unikátností Bitcoinu je jeho plná decentralizace; je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohli měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. V síti neexistuje žádný centrální bod, ani nikdo, kdo by mohl o síti rozhodovat. Konečné množství bitcoinů je předem známo a uvolňování bitcoinů do oběhu je definováno ve zdrojovém kódu sítě. V síti probíhají platby za minimální nebo žádné náklady. Síť funguje od roku 2009, kde ji popsala a vytvořila skupina lidí podepsaná jako Satoshi Nakamoto. Základem pro vznik Bitcoinu byly koncepty „Bit gold“ a „b-Money". Nyní pro platby existuje oficiální softwarový klient, o který se starají dobrovolníci z celého světa, a několik alternativních klientů.

 

Miliardář, investor a zakladatel hedge fundu Citadel, Ken Griffin, v rozhovoru pro CNBC řekl, že bitcoin sdílí mnoho prvků s tulipánovou bublinou ze 17. století. Stejné přirovnání použil i vrchní výkonný ředitel J. P. Morgan, James Dimon v září. Ten dokonce označil bitcoin za podvod. Jako mnoho dalších, je i Griffin znepokojen prudkým nárůstem hodnoty kryptoměn. "Zda si myslím, že jde o podvod? Ne, ale většina bublin končí v slzách a bojím se, že přesně tak skončí i tahle," dodal. Německá přední banka Deutsche Bank ústy svého hlavního stratéga varovala své klienty a širokou investorskou veřejnost před nákup této kryptoměny BTC s komentářem, který zveřejnila agentura Reuters. V tomto komentáři stratég DB uvádí, že rychlý růst této měny bez prostředí centrální regulace je silně náchylný k rychlé a značné volatilitě kurzu tak zvaný bublinový efekt, který investor není schopen včas rozpoznat. Nicméně analytici odhadují, že v dohledné již krátké době měna Bitcoin onu prestižní hranici kuzrzu 10.000 USD za BTC překoná, avšak nejsou schopni přesně predikovat jaký bude další trendový vývoj této měny.