BREXIT může zvýšit cenu zlata k 1.400 USD za trojskou unci

Pátek 10. června

Datum 23.června letošního roku 2016 se nezadržitelně blíží a vyvolává vysokou pozornost nejen bank a investorů nýbrž celé široké veřejnosti téměř po celém světě v souvislosti s referendem na území Spojeného království Velké Británie a Severního Irska o případném vystoupení z Evropské unie. V této souvislosti finanční stratégové a analytici upozorňují na možnost prudkého růstu ceny zlaty a to až k cenové hranici ve výši okolo 1.400 USD za trojskou unci. Aktuální cena investičního zlata během evropského rána dne 10.června 2016 zhruba v čase 8:55 CET je na hodnotě 1268,80 USD za trojskou unci v trendu poklesu své ceny o – 0,31 % své předchozí ceny.

Podle posledních vyjádření analytiků a ekonomických zpravodajů stávající fiskální politiky zejména Evropské unie reprezentovaná svoji centrální bankou ECB (Evropská centrální banka) a i měnová politika centrální banky Japonska mají za svůj cíl podpořit tak zvanou zdravou zvyšující se mírou inflace vlastní ekonomický růst což je přesně prostředí vytvářející podmínky pro růst ceny zlata na světovém trhu. S tímto ruku v ruce analytikové dodávají, že i centrální banka USA – FED (Federal Reserve System) bude velmi opatrná při stanování možného zvýšení úrokových sazeb na svém červnovém zasedání, které proběhne již příští týden ve dnech 14.a15.června 2016 ve Washingtonu na území DC, USA. Podle některých zpráv ani na tomto zasedání bankovní rady FED k očekávanému zvýšení úrokových sazeb dojít nemusí.

 

Právě případný odchod tohoto ostrovního evropského království s velmi silnou ekonomikou a rozvinutým finančním sektorem obchodu by dle analytiků způsobil silný otřes nejen na evropském finančním trhu, ale prakticky možnou další finanční krizi na globálních finančních trzích v rámci celého světa. Tak jak je známo z historie právě na přelomových okamžicích změny dějin a historie národů se vydělávají vysoké zisky. Výše tohoto zisku je právě dána nezvykle velkou volatilitou především komoditního trhu a akciového trhu. Zlato v tomto ohledu je právě v nárůstu své ceny nejvíce a nejrychleji reagující investiční nástroj, který právě v krizových dobách zachovává svůj původní význam a to jako investiční nástroj uchovávající trvalou finanční hodnotu. Podle posledních sdělení ekonomických zpravodajů vystoupení Velké Británie z EU známé pod označením jako Brexit se stává čím dál tím více reálnějším a tuto alternativu rozhodně nelze vyloučit.

 

V tomto ohledu plně platí a v investorském světě obzvláště, že úspěch prvně přichází k připraveným a toto je přímo ukázková situace, kdy úspěšní a zodpovědní investoři právě nyní otvírají více jak jindy své dlouhé pozice s investičním zlatem s vědomím toho, že pokud k vystoupení Velké Británie nedojde je pravděpodobné, že k výraznému poklesu ceny zlata díky tomuto nedojde avšak kdyby tato skutečnost nastala tak odhady finančních stratégů hovoří až o možném 40 % nárůstu ceny zlata na globálním komoditním trhu. Investiční zlato svoji cenou již v letošním roce 2016 zaznamenalo růst své ceny o + 19,38 % původní ceny a v ročním klouzavém průměru dohnalo ztráty předchozích období a vykazuje meziroční nárůst o + 6,,26 % své předchozí ceny.