Britská libra doposud vykazuje pozitivní vývoj
Pondělí 12. záříEkonomický vývoj Velké Británie po zahájení vystoupení (Brexitu) z Evropské Unie a propad ekonomiky, který nastartoval právě Brexit, nebude tak tvrdý jak se předpokládalo. Index nákupních managerů Velké Británie za poslední měsíc stoupl na hodnotu 52,9 bodů, který se před měsícem pohyboval na hodnotě 47,4 bodů, přičemž hodnoty nad 50 bodů naznačují ekonomický růst. Aktuální kurz libry (GBP) vůči americkému dolaru (USD) během pondělního rána dne 12.září 2016, zhruba v čase 07:43 CET je na hodnotě 1,3275 USD za GBP, kdy se po konání referenda Brexit zpočátku britská libra vyvíjela převážně v medvědím trendu a oslabila až okolo 12 % svého předchozího kurzu. Již zhruba 2 týdny vykazuje převážně trend býčího trhu a momentálně posiluje vůči USD o + 0,10 procenta.
Měna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska coby dříve libra šterlinků dnes britská libra s označením GBP se do roku 1971 dělila na 20 šilinků. Každý tento šilink dále se skládal z 12 pencí. Jedna pence byla tedy 1/240 staré hodnoty libry. Šterlink byl název stříbrné mince - stříbrné penny (pence), kterou se v Anglii platilo v době vlády Normanů. Kvůli inflaci vystřídala časem libra penny, jako oficiální měnu. Samotný název „libra“ je používán i jako váhová jednotka. Dvojí význam tohoto slova pochopíme pohledem do historie. Původně libra označovala pouze jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů). Kvůli dřívější praxi vážení stříbra při obchodování se pak význam postupně přenesl i na peníze. Libra tedy znamenala určité množství stříbra vážící jednu libru. Název libra šterlinků je zkracován na libra nebo někdy na šterlink, respektive hovorově nebo slangově.
Dne 15. února, roku 1971 byla provedena decimalizace (začala se používat desítková soustava) a jednu libru od tohoto data tvoří 100 pencí. V roce 1990 vstoupilo Spojené království do Evropského měnového systému, který měl za cíl udržovat stabilní kurzy mezi dalšími měnami. V roce 1992 ovšem začala libra prudce oslabovat. Bank of England utratila devizy v hodnotě 27 miliard liber v marné snaze udržet libru v daném pásmu. Nakonec britská vláda snahy o udržení kurzu ve stanovém pásmu vzdala, a v září 1992 Spojené království z Evropského měnového systému vystoupilo. Britské daňové poplatníky tato epizoda stála 3,3 miliard liber, tedy asi půl procenta tehdejšího britského hrubého domácího produktu. Ve Spojeném království vydává bankovky řada institucí. Kromě Bank of England, která plní funkci centrální banky, mají právo vydávat bankovky i 3 skotské banky (Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland a Clydesdale Bank), 4 severo irské banky (Bank of Ireland, First Trust Bank, Northern Bank a Ulster Bank) a místní vlády ostrovů Man, Guernsey a Jersey.
Současný stav a výsledek hlasování v referendu o vystoupení z Evropské unie známý pod označením Brexit má své kořeny a základ, dle analytiků právě v bohaté historii Spojeného království a zcela patriotního pohledu na britskou libru ze strany původního obyvatelstva Velké Británie. Nedávné opatření centrální banky Spojeného království Bank of England ohledně snížení úrokové sazby z 0,5 % na 0,25 % přineslo již z části svůj výsledek a po poklesu GBP lze nyní již zaznamenat její postupný růst vůči ostatním světovým měnám a aktuálně i vůči americkému dolaru (USD). Avšak analytici upozorňují, že tento trend je dočasný a to do doby rozhodnutí centrální bankou USA FED (Federal Reserve System) o zvýšení úrokových sazeb, kdy po té USD posílí. Toto možné rozhodnutí by mohlo přijít již brzy a to na zářijovém zasedání FOMC FED, které proběhne ve dnech 20.-21.9.2016 ve Washingtonu, DC.
Podle analytiků co se týče obchodování na Forex trhu s britskou librou (GBP) považují současnou situaci a výraznější pokles této měny GBP za vhodnou cenu k jejímu nákupu. Velké Británii za poslední měsíc stoupl index nákupních managerů o 10,4% na hodnotu 52,9 bodů, který se před měsícem pohyboval na hodnotě 47,4 bodů, což naznačuje kladný vývoj a nastartování ekonomiky Velké Británie správným směrem. Podle finančních stratégů investičních bank a posledních kladných ekonomických výsledků Spojeného Království lze očekávat jako ryze spekulativní finanční operaci růstu libry a její hodnoty vůči ostatním světovým měnám a dočasně vůči americkému dolaru (USD) a následně v delším časovém úseku i vůči euru (EUR).