Britská libra stoupá a USD posiluje

Pátek 31. března

Národní měna evropského ostrovního státu Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (United Kingdom Great Britain and Northen Iearland) britská libra (GBP) pár dnů po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy jako definitivního kroku k odstoupení Velké Británie z Evropské unie na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu stoupá. Aktuálně dne 31.března 2017, během evropského rána, zhruba v čase 7:14 CET je na hodnotě vůči americkému dolaru (USD) ve výši vzájemného kurzu 1,2486 USD za GBP s dosavadním denním posílením o + 0,17 % kurzu. Britská libra rovněž posiluje i vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a v uváděném čase vykazuje růst o + 0,13 % v kurzu 0,8547 GBP za EUR.

Vývoj amerického dolaru (USD) v tomto čase vůči měně euro (EUR) na rozdíl od svého oslabení vůči britské libře (GBP) dosavadně vykazuje posílení a to v kurzu 1,0676 USD za EUR, kdy ještě v počátku tohoto obchodního týdne, označovaném v kalendáři roku 2017 jako třináctý v pořadí se vzájemný kurz tohoto měnového páru EUR/USD pohyboval lehce nad hodnotou ve výši 1,08 USD za EUR. Aktuálně dne 31.3.2017, zhruba v čase 7:24 CET je hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) ve výši 100,57 USD dle tohoto indexu s dosavadním denním růstem o + 0,16 % hodnoty. Hodnota USD dle tohoto indexu v ročním porovnání klouzavého průměru,vyplývající z dat technické analýzy ukazuje růst o + 6,04 % hodnoty této atlantické měny (USD).

 

Britská libra (GBP) tedy ve čtvrtek  30.3.2017 posílila a investoři očekávají začátek jednání mezi EU a Velkou Británií ohledně odchodu z jednotného trhu. Jak  americkému dolaru GBP)  tak  britské libře (GBP) prospěl propad eura (EUR). Samotné euro následně kleslo druhý den v řadě. Investoři tak zareagovali na zprávy, že někteří tvůrci politiky Evropské centrální banky (ECB) jsou proti její plánované změně. Euro kleslo o 0,7 % na 1,0690 USD. Libra stoupla o 0,6 % na 1,2510 USD. Posílila jak díky slabým datům o inflaci v několika zemích eurozóny, tak díky zprávám o Trumpových snahách penalizovat měnové manipulátory, kvůli kterým americký dolar ztratil oproti většině ostatních měn. Britská premiérka Theresa May ve středu spustila Článek 50 Lisabonské smlouvy, čímž formálně začal odchod Británie z EU a investoři  nyní čekají na první koncept vyjednávacích pozic s  EU, který by měl být zveřejněn již velmi brzy.

 

Nedávné posílení dostalo britskou libru (GBP) na klíčovou úroveň oproti euru (EUR) a jejich 50-ti denní klouzavý průměr pravděpodobně klesne pod úroveň 100 denního klouzavého průměru. Situace, kdy dlouhodobý klouzavý průměr stoupne nad krátkodobý, je známý jako „hranice smrti“.Růst libry by se však mohl zastavit, pokud EU zaujme při vyjednáváních nekompromisní pozici, nebo jestli se skotské premiérce Nicole Sturgeon podaří prosadit další referendum o skotské nezávislosti. Mezitím nejnovější data o růstu HDP v USA za poslední kvartál ukázala nárůst o 2,1 %. Zpráva byla posledním indikátorem, který potvrdil zlepšující se stav americké ekonomiky. Neil Mellor, měnový stratég pro BNY Mellon, řekl,: „ zpráva o HDP rozhodně podpořila růst dolaru, ale trh stále čeká na Trumpovy ekonomické reformy “.

 

Podle ekonomických zpravodajů, analytiků makléřských společostí a i finančních stratégů investičních bank lze stále předpokládat pokračující oslabování jednotné evropské měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) v souvislosti se značným předpokladem komplikované vnitřní situace samotné Evropské unie po odchodu doposud druhého ekonomicky nejsilnějšího člena EU. Zároveň toto oslabaní EUR vůči USD se projeví v okamžiku další vlny zvyšování úrokových sazeb v USA z rozhodnutí FOMC FED. Na základě tohoto pak tito odborníci očekávají již v konci letošního roku 2017 vzájmený kurz měnového páru EUR/USD v těsné blízkosti paritní hranice těchto měn okolo kurzu 1,03 USD za EUR.