Britská libra zaznamenala nejvyšší roční pokles
Pátek 10. lednaJedna z nejstarších evropských měn britská libra (GBP) v současnosti vykázala svoji nejnižší směnnou hodnotu za více než rok a při tom výpůjční náklady dosáhly nejvyšší úrovně za posledních 16 let, uvedli britští zpravodajci BBC. Na základě tohoto pak ekonomové varovali, že rostoucí náklady by mohly vést k dalšímu zvyšování daní nebo škrtům ve výdajích, protože se vláda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska snaží splnit své vlastní pravidlo nepůjčovat si na financování každodenních výdajů. Britská libra aktuálně čelí pokračujícímu propadu zejména vůči americkému dolaru (USD).
Aktuálně v průběhu evropského pátečního dopoledne dne 10.ledna letošního roku 2025, zhruba v čase 9:54 CET se směnný kurz britské libry (GBP) a amerického dolaru (USD) v rámci forexových operací devizového trhu pohyboval na hodnotě ve výši 1,228 USD za GBP s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,163 % kurzu vůči USD. Britská libra ovšem ztrácí i vůči jednotné evropské měně euro (EUR), která je rovněž v oslabení vůči USD a tento globální měnový pár EUR/USD se tak již ocitl v paritním pásmou obou měn pod hranicí kurzu 1,03 USD za EUR. V uvedeném dni a čase se tak měnový pár EUR/GBP obchdoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 0,838 GBP za EUR s dosavadním denním poklesem GBP o – 0,19 % kurzu vůči EUR. Těchto směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla na bodovém stavu ve výši 109,15 USD bodů dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn, kde obě měny jak EUR tak i GBP jsou zastoupeny svým poměrem v měnovém koši tohoto indexu DXY.
V reakci na naléhavou otázku v Dolní sněmovně Spojeného královtsví ministr financí Velké Británie pan Darren Jones řekl, že „není potřeba nouzových zásahů“ a trhy „fungují nadále spořádaně“. Ovšem stínový kancléř pan Mel Stride řekl: "Vyšší dluh a nižší růst nyní pochopitelně způsobují skutečné obavy mezi veřejností, mezi podniky a na trzích." Následně pan Jones řekl: "Je normální, že se cena a výnosy mění, když dochází k širším pohybům na globálních finančních trzích, včetně reakcí na ekonomická data," dodal, že rozhodnutí vlády půjčovat si pouze na investice bylo "nevyjednávatelné", ale pan Stride doplnil a řekl: "Rozhodnutí vlády nechat zkrachovat půjčování znamená, že jejich vlastní zvýšení daní nakonec pohltí vyšší náklady na půjčky, aniž by to Britům přineslo prospěch." Libra obvykle roste, když se zvyšují výpůjční náklady, ale ekonomové uvedli, že širší obavy o sílu britské ekonomiky ji srazily dolů. Vláda obecně utrácí více, než zvyšuje daně, a aby tuto mezeru zaplnila, půjčuje si peníze, které však musí vrátit i s úroky, uvedli ekonomičtí zpravodajové.
Jedním ze způsobů, jak si vláda Velké Británie může půjčit peníze, je prodej finančních produktů nazývaných dluhopisy. Pan Mohamed El-Erian, hlavní ekonomický poradce správce aktiv Allianz, řekl v pořadu BBC Today, že růst výpůjčních nákladů znamená, že množství úroků, které vláda platí ze svého dluhu, stoupá a „sežere více daňových příjmů a zbyde méně na ostatní“. věci". Pan El-Erian dodal, že to může také zpomalit ekonomický růst, „což také podkopává příjmy“. "Pokud to tedy bude pokračovat, tak vláda se bude muset podívat buď na zvýšení daní, nebo na ještě větší snížení výdajů a to bude mít dopad na všechny," řekl tento finanční odborník. Vláda uvedla, že nebude prozrazovat nic o výdajích ani daních před oficiální prognózou půjček od jejího nezávislého prognostika, která má být vydána v březnu letošního roku 2025. V prosinci loňského roku 2024 Bank of England uvedla, že ekonomika si v posledních třech měsících roku 2024 pravděpodobně vedla hůře, než se očekávalo. Zároveň ponechala úrokové sazby na 4,75 % s odkazem na „zvýšenou nejistotu v ekonomice“