Bude cena ropy stoupat?
Pátek 20. únoraTak na tuto otázku se snaží již několik týdnů odpovědět celá řada předních světových ekonomů a analytiků čelních bankovních a makléřských domů po celém světě. Především tato odpověď zajímá investory, kteří již mají otevřené pozice nebo je v krátkém čase hodlají otevřít v rámci komoditního trhu s energetickou surovinou jako kontraktační obchod s ropou ať už lehkou americkou WTI nebo s ropou Brent.
Aktuální vývoj naznačuje podle většiny analytiků, že v dohledné době krátkého investičního horizontu by k obratu ceny ropy skutečně mohlo dojít a to směrem k vyšším cenám této energetické suroviny. Včerejší obchodování s lehkou americkou ropou po zveřejnění stavu zásob na americkém trhu kdy se ukázala zásoba ropy ještě větší než předpokládaly odhady poslala cenu ropy WTI krátce zpět pod hranici 50 USD za barel avšak v nočním a dnešním ranním obchodování již následně zaznamenala svůj nárůst ceny. Ovšem nyní aktuálně během evropského odpoledne dne 20.února 2015 zhruba v čase 10:30 CET se ropa WTI obchoduje v ceně 50,93 USD za barel v momentálním trendu poklesu své ceny. Následně pak ropa Brent rovněž tak s trendem poklesu své ceny opět prolomila hranici pod 60 USD za barel a obchoduje se v ceně 59,97 USD za barel.
Vývoj cen a následného obchodování s kontraktační ropou skutečně ukazují na ekonomickou nutnost posílení cen tzv. narovnání cen a ukončení cenové války amerických břidličných těžařů se zeměmi vyvážející ropu sdružených v kartelu OPEC, kde majoritní postavení zaujímá Saudská Arábie. Sice zatím k žádným závazným dohodám nedošlo, ale pod sílícím tlakem USA na nutnost řešení situace v Arabském světě v boji proti radikálům z Islámského státu a to i konvenčním pozemním bojem jednotkami armády Spojených států dává předpoklad pro potencionálně možnou dohodu s arabskými zeměmi a zejména s Saudskou Arábií v otázce výše ropné produkce a její ceny.
Dalším nesporným faktem pro růst ceny ropy není tak ani stav světových zásob ropy jako nedostatek nových objevů světových nalezišť ropy, kterých v roce 2014 historicky výrazně ubylo. Pod tímto silným argumentem by se pak dle analytiků měl ubírat i vývoj a tvorba cenové politiky jednotlivých producentů ropy na světě. Vzhledem k zhorčující se bezpečnostní situaci na Blízkém východě tak jak zaznělo na energetické konferenci dne 17.února 2015 v Japonsku lze očekávat s největší pravděpodobností řešení sporu s radikály Islámského státu silnou invazivnější vojenskou metodou. Tímto se pak následně prodlouží dodací lhůty samotné ropné produkce a je vysoký předpoklad pro tzv. raketový nárůst ceny ropy. Dle analytických zdrojů se hovoří o minimálním narovnání cen za hranici 70 USD za barel pro ropu WTI a pro ropu Brent až za hranicí 80 USD za barel.