Bude cena ropy stoupat nebo začne opět klesat?

Čtvrtek 21. května

Na tuto zásadní otázku se snaží najít co možná nejpřesnější odpověď drtivá většina investorů zastoupená světovými bankami či renomovanými makléřskými společnostmi. Stávající vývoj tohoto týdne co se týče obchodu s ropou zaznamenal od včerejší středy 20.5.2015 v rámci denního obchodování nárůst ceny ropy WTI o + 1,71% předchozího stavu. Cena ropy Brent navýšila svoji cenu o + 99 centů USD na barel.

Aktuální vývoj obchodování je v trendu momentálního býčího trhu a ropa brent se obchoduje na ceně 65,82 USD za barel a ropa WTI udává cenu trhu ve výši 59,68 USD za barel a to zhruba v čase těsně před středoevropským polednem v 11:46 CET dne 21.května 2015.

Podle analytiků bankovních domů a makléřských společností tento mírný nárůst ceny ropy na světovém trhu je způsobem stavem aktuálního snížení celosvětové ropné produkce sice v drobném poklesu těžby avšak se zachováním stejné poptávky s mírným převisem. Nicméně stále není dořešena otázka sporu ropné produkce zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC a břidličných těžařů USA.

Tento stav stále plně podporuje arabské země zejména Saudskou Arábii držet vysokou produkci těžby ropy a tím usměrňovat stále nízkou cenu ropy na světovém trhu. Stávající drobně snížená produkce ropy je z části způsobena rostoucím napětím v blízkovýchodní oblasti Perského zálivu v souvislosti s probíhající válkou koaličních partnerů v čele s USA proti radikálům tzv. Islámského státu,

Vývoj podle prognóz předních bankovních domů spíše opět napovídá o reálné možnosti opětovného poklesu ceny ropy na světovém trhu v průběhu počátku podzimu roku 2015. Společnost Goldman Sachs dokonce velmi odvážně tvrdí, že cena ropy WTI do konce roku 2015 poklesne k hodnotě až 45 USD za barel. Tento krok pak následně odůvodňuje základními faktory a to, že nevěří na reálně rychlou možnou dohodu OPEC a USA břidličných těžařů do konce roku 2015 ohledně tzv. těžebních limitů produkce ropy a zároveň poukazuje na silnou hodnotu amerického dolaru na mezinárodním devizovém trhu spolu s predikcí následného pokračujícího růstu hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám.

Tímto stavem pak cena ropy, která by tak jak v minulém roce atakovala hodnoty ropy Brent okolo 100 USD za barel se stávají pro země OPEC vzhledem k výši těžební produkce plně nepřijatelné a tudíž je nereálná jakákoli dohoda v této věci. Většina analytiků se následně pak shoduje spíše na stávajícím stavu ceny ropy do konce roku 2015 s následným postupným uvolněním a narovnáním cen světové produkce ropy okolo roku 2017 s výhledem tvorby cen za ropu Brent okolo 90 USD za barel a pro ropu WTI je predikována cena okolo 80 USD za barel.

Ovšem jak všichni shodně tvrdí velkým ovlivňujícím faktorem cen na světovém trhu a nejen ropy je vlastní geopolitické uspořádání světa.