„Buďme na korunu hrdí“, říká guvernér ČNB

Středa 5. září

2815350_

V sobotním deníku Právo se objevil rozhovor s guvernérem ČNB panem ing. Jiřím Rusnokem, který mimo jiné uvedl, že máme být hrdí na českou korunu, která přežila mnoho desetiletí a letos oslaví své sté jubileum. Z aktuálního pohledu nejen guvernéra ČNB, ale i dalších ekonomů a specialistů na devizové trhy je česká koruna (CZK) v časové řadě pevnou a stabilní měnou. V novodobé historii pak CZK od roku 1993 trvale posilovala vůči všem hlavním globálním měnám.

Česká koruna (CZK) v průběhu pohnuté historie odolávala všem nejistotám jak ekonomickým tak zejména politickým ať už to byla hospodářská krize třicátých let minulého století, II.světová válka a okupace Československa nacistickým Německem nebo zásadní politické změny po únoru 1948 a nástup komunistické moci včetně měnové reformy v roce 1953. V nové éře po listopadu 1989 a rozpadu federace Československa a vzniku samostatné České republiky orientované opětovně na politický směr parlamentní demokracie pro západního stylu svoji platnost prozatím česká koruna nepozbyla.

 

Aktuálně v průběhu středečního dne 5.září 2018 se vzájemný směnný kurz české koruny (CZK) vůči společné evropské měně euro (EUR) na Forex trhu pohyboval okolo hodnot kurzu v rozpětí ve výši od 25,736 do 25,764 CZK za EUR. Vyhlašovaný kurz ČNB v tradičním odpoledním čase tohoto dne 5.9.2018 byl ve výši kurzu na hodnotě 25,745 CZK za EUR pro ostatní hlavní měny pak ČNB vyhlásila následující kurzy a to pro americký dolar (USD) ve výši 22,238 CZK za USD a pro britskou libru (GBP) pak vyhlašovaný kurz ČNB byl dne 5.9.2018 ve výši 28,499 CZK za GBP. Na světovém globálním devizovém trhu pak v tento den 5.9.2018 spíše vůči americkému dolaru posilovalo jak euro tak i britská libra, která v předchozím týdnu utrpěla výraznější pokles.

 

Hlavní světové měny v dlouhodobém porovnání ať už se jedná o tradiční měny jako americký dolar (USD) nebo britskou libru (GBP), ale i také o novodobější měnu euro (EUR) podléhají vyšší volatilitě svého kurzu než samotná česká koruna (CZK), jen výjimkou v této věci vůči CZK může být švýcarský frank (CHF). Stabilita měn není ve světe vůbec běžná a už vůbec né automatická v rozhovoru pro deník Právo uvádí guvernér ČNB pan Rusnok. Dále pak argumentuje správným příkladem ve vztahu a porovnání CZK vůči GBP, kdy byla také britská libra až za 60 českých korun nebo USD v kurzu přes 40 CZK a dnes si za českou korunu koupíte téměř dvojnásobek amerických dolarů než začátkem tohoto století.

 

Co se týče přechodu české koruny (CZK) na společnou evropskou měnu euro (EUR) tak toto rozhodnutí musí již učinit politické orgány, říká guvernér ČNB. Závazek Česka k přechodu tady sice je, ale až podle nás nastane ta správná doba, tak euro přijmeme, z ekonomického hlediska a pohledu jde o to jakou roli hrajeme v Evropě a jak nás bere svět. Nezáleží ani tak na tom jakou máme měnu, můžeme být úspěšní a vlivní s eurem i bez něj, dodává pan ing. Rusnok. Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze očekávat v začátku příštího roku 2019, že CZK prolomí svoji hranici kurzu vůči euru pod hranici 25 CZK za EUR.