Čeká nás převod bohatství? 2.část hyperinflace

Pátek 24. srpna

Pokračování z 21.8. Nejznámějším případem hyperinflace v historii je Německo za doby Výmarské republiky. Bylo to období od ledna roku 1919 do listopadu roku 1923. Během tohoto období se ceny v Německu zdvojnásobily každých 28 hodin a za celé období byly navýšeny o násobek 20 miliard! Člověk by předpokládal, že zlato za takovýchto okolností obstojí – a také obstálo. Počítáno v německých markách více než dobře. V lednu 1919 stála jedna unce zlata 170 marek. Do konce listopadu roku 1923 však její cena činila 87 trilionů marek. Následující graf situaci ilustruje.

Co je ale důležité, je to, že cena zlata rostla rychleji, než cena měnové inflace. Během těchto 5 kritických let se cena zlata zvýšila 1,8 krát více, než míra inflace. Inflace dokázala vymazat úspory většiny lidí, udělat z bohatých měšťanů žebráky doslova přes noc, ale ti, jež měli své peníze ve zlatě, nezaznamenali žádnou ztrátu. Jejich kupní síla rostla naopak rychleji, než ceny zboží. Jen těžko si představíme, jak se lidé, jejichž bohatství se doslova vypařilo, cítili. V podstatě byli okradeni vládou – byli na špatném konci velkého převodu bohatství. Ti, kdo v té době měli zlato a stříbro, byli na tom druhém konci.

Graf vývoje ceny zlato vůči německé marce 1919 až 1923Co se ale dělo v Německu před tímto obdobím? Můžeme jen hádat, zda si většina obyvatel možnost inflace prostě nepřipustila, zda se respektovaní ekonomové, předtím, než uhodila, posmívali myšlence, že by Německo mohlo trpět ničivou hyperinflací. Nebo snad prohlašovali někteří politici, že „mírná inflace je ku prospěchu věci“?

Historický důkaz mluví za vše. Vypovídá o tom, co nastane, když se země pustí do uvolňování měnové politiky. Pokud se dosavadní výkon ceny zlata rovná pouhému klidu před bouří, jaká nastala v Německu, je čas pro kumulaci zlata do portfolia.  Mějte na paměti, že hyperinflace není v žádném případě vzácnou událostí. Od doby
Výmarské republiky došlo k 29 případům hyperinflace včetně Rakouska, Argentiny, Řecka, Mexika, Brazílie, Taiwanu a Zimbabwe. V průměru k ní dojde někde na světě každé 3 roky. Není tajemstvím, že mnoho světových měn, včetně amerického dolaru, si vybraly cestu inflace. Pokud by měla sklouznout do hyperinflace, mělo by to pro nepřipravené katastrofální následky. Vzhledem k faktu, že americký dolar děti s baličkama bankovek v době hyperinflacereprezentuje roli světové rezervní měny, katastrofa by se rozšířila prakticky do každé země na světě. Takováto hyperinflace by otřásla důvěrou lidí nejen v dolar, ale v celkový systém papírových peněz.

Kolik zlata je ale potřeba?

Kolik uncí vlastníte ve vztahu k vašemu celkovému majetku?

Podívejme se na to takto: Kolik uncí potřebujete k pokrytí vaší měsíčních výdajů?

Ve Výmarské republice inflace rostla nelítostně po celé dva roky – jen aby poté vyústila ve spirálu destruktivní hyperinflace, která trvala další dva roky. Zvažte, co by znamenalo udržet váš životní standart po dobu několika let.

Nevěřte stále se opakujícím slibům vlády v současný systém, ani hlučným médiím, která přinášejí často nepřesný obraz trhu se zlatem. Když je svět zaplavený zmatkem a ignorací skutečných peněz, je zapotřebí, abyste studovali relevantní historii, a došli k vlastním závěrům.

P. Kliment, A.Kulhánková, eAkcie.cz