Cena ropy bude 85 USD za barel dle výhledu Barclays bank

Čtvrtek 21. července

Během včerejšího večera v USA, dne 20. července 2016 byl zveřejněn výhled finanční a investiční skupiny Barclays bank, který poskytuje odhad ceny ropy Brent v roce 2019 ve výši 85 USD za barel. Tato odhadovaná cena pro rok 2019 má být dosaženým, pomyslným vrcholem ceny v příštích 5-ti letech. Následně tato výhledová studie dle analytiků z Barclays předpokládá opětovný pokles cen ropy na světovém trhu, avšak na cenovou úroveň okolo 78 USD za barel v roce 2021. Aktuální cena surové ropy během evropského dopoledne dne 21.7.2016 zhruba v čase 9:06 CET je u lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) ve výši 45,99 USD za barel a ropa Brent se obchoduje v ceně 47,44 USD za barel. Obě uváděné komodity tak zvaného černého zlata v rámci dosavadního průběhu obchodního dne vykazují momentální trend obchodu býčího trhu.

Uváděná aktuální cena surové ropy během evropského dopoledne dne 21.7.2017 jsou sice ještě velmi vzdálené předpokladu nárůstu cen dle odborníků z Barclays avšak tito experti přesvědčivě uvádějí, že tempo růstu cen surové ropy dosáhne svého vrcholu pravděpodobněji ještě dříve než se předpokládalo. Tento názor odborníků z finanční a investiční skupiny Barclays potvrzují i ostatní přední světový hráči na finančním trhu jako například taktéž finanční a investiční skupina Morgan Stanley, která již nemá tak optimistický výhled růstu ceny. Společnost Morgan Stanley ve svém výhledu tvorby cen surové ropy na světovém trhu uvádí částku ve výši 77 USD za barel jako výhled cen pro rok 2019. Investiční skupina Raymond James dokonce v tomto ohledu uvádí jako možný vrchol dosažitelné ceny surové ropy Brent v roce 2019 na úrovni 70 USD za barel.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank jsou tyto výhledové studie o vývoji a tvorbě ceny surové ropy na světovém trhu vysoce přínosné pro zachování pozitivní investorské nálady. Tyto výhledy cenového vývoje surové ropy na světovém trhu, jednoznačně ve vzácné shodě všech zúčastněných posuzovatelů, ukazují na nezbytně nutný vývoj postupného růstu cen surové ropy. Současná cena surové ropy, která nyní představuje úroveň 12-ti letého cenového minima již dle těchto posuzovatelů brzy skončí. Odhad ceny finančních odborníků z investiční skupiny Barlays bank udává cenu ropy Brent v počátku příštího roku 2017 na úrovni 60 USD za barel. Cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) pro toto období začátku příštího roku 2017 je těmito odborníky odhadováno zhruba v rozpětí o 2 – 5 % nižší ceny než cena ropy Brent v tomto odhadovém časovém úseku.

 

Současné snižování nákladů na těžbu ropy ze strany jednotlivých těžařských společností, které v nedávné minulosti dosáhlo, u mnoha těžařů až za hranici nákladové těžby je pro vývoj tohoto odvětví dlouhodobě neudržitelné. Těžební produkce již nyní pozitivně ovlivňuje téměř rovnováhu nabídky a poptávky, kdy aktuálně již dochází ke stavu kdy poptávka pomalu počíná převyšovat nabídku. Tento jev dle ekonomů je dobrým základem pro to, aby růst cen surové ropy na světovém trhu, který již nastal probíhal ještě rychlejším tempem než udávají předpokládané odhady. Další faktor, který odborníky z Barclays ve svém odhadu uvádějí je to, že zájem investorů o kapitálový trh představuje v percentuálním vyjádření zhruba 40 – 45 % z celkových kapitálových výdajů s výjimkou severoamerického regionu, kde tento podíl kapitálových výdajů tvoří zhruba 60 % z celkových kapitálových výdajů.

 

Tento trend vynaložených kapitálových nákladů však již od roku 2014 klesá každým následujícím rokem a stávající stav odpovídá stavu roku 1980 jak uvádí odborníci z Barclays. Následně pak experti z investiční skupiny Barclays odvozují to, že právě investorská komunita v podobě postupně rostoucí ceny komodity surové ropy, může získat velmi efektivní finanční nástroj. Tento finanční nástroj v podobě komodity kontraktační surové ropy jak ropy WTI tak ropy Brent, dle předpokladu zvýší objem kapitálových výdajů na finančním trhu a tím i zvýšenou poptávku po surové ropě. Tento efekt dle analytiků zcela přirozeným způsobem bude podněcovat tvorbu vyšších cen surové ropy na světovém trhu.