Cena ropy je ve znamení jednání OPEC
Čtvrtek 2. červnaDnešní vývoj cen ropy je silně poznamenán začínajícím jednáním společenstvím zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC, které právě nyní dne 2.června 2016 ve Vídni začíná. Tato společná již 169.v pořadí konference sdružených zemí vyvážejících ropu se odehrává v rakouské metropoli Vídni za přísných bezpečnostních opatření, kde i tento kartel OPEC má své sídlo. Současný průběh obchodování s ropou během evropského dopoledne dne 2.6.2016 zhruba v čase 9:46 CET zaznamenává trend býčího trhu a to jak pro lehkou americkou ropu, jejíž cenová výše je nyní 49,33 USD za barel tak i pro ropu Brent, která nyní již dosáhla cenové hranice 50 USD za barel a aktuálně se obchoduje za cenu 50,12 USD za barel.
Většina globálních investorů očekává vysoce pozitivní průběh tohoto jednání zemí vyvážejících ropu, které jsou sdruženy v kartelu OPEC a tento odhad i potvrzují analytici makléřských společností, investičních skupin a bank. Ekonomičtí zpravodajové toto prozatím nikterak nerozporují jen upozorňují, že sladit ekonomické a geopolitické zájmy všech 13-ti členů tohoto seskupení bude velmi náročné ikdyž před začátkem jednání drtivá většina členů OPEC deklaruje ochotu dojít ke vzájemně kompromisní shodě, která by odstartovala růst energetického trhu s touto surovinou, která je po právu nazývána černým zlatem tak se očekávají i případné střety jednotlivých účastníků členských zemí.
Předpoklady ekonomických zpravodajů v této souvislosti možných střetů jednotlivých účastníků z řad členských zemí kartelu OPEC hovoří předně o očekávaných výpadech z řad účastníků zastupujících Saudskou Arábii vůči hlavně Iránu a případně ostatním zemím z Blízkovýchodní oblasti. Právě Saudská Arábie nikterak nezakrývá svůj negativní postoj vůči Iránu, který má potenciál těžby ropy v objemu okolo 4 milionů barelů denní produkce a je tato členská země nazývána brzdou případné dohody OPEC. Po zrušení sankcí vývozu ropy Iránem, které po loňském podpisu mezinárodních vícestranných dohod vstoupilo v účinnost začátkem letošního roku 2016 má tato země plnohodnotnou možnost umístění své iránské ropné produkce na světový trh s ropou.
V této souvislosti finanční stratégové upozorňují, že spíše tak zvaně chudší členové tohoto kartelu budou méně ochotni snášet určitý diktát ze strany těch tak zvaně bohatších zemí z oblasti Perského zálivu. Tudíž podle odhadu analytiků a ekonomických zpravodajů bude s vysokou mírou pravděpodobnosti již na tomto jednání znatelná snaha dojít k vzájemnému kompromisu a vytvořit podmínky pro tak zvané zastropování těžby. Tyto těžební limity stanovující závazné dodržení průměrné denní produkce při stávajícím poklesu zásob ropy by měly udržet vyšší cenovou hranici ropné produkce na světovém trhu pokud se podaří na tomto jednání docílit shody o snížení stávající těžby ropy a přijmout dostatečná sankční opatření, která by hrozila těm zemím, které dohodu poruší.
Ekonomická náročnost, vyspělost a předně ekonomická potřebnost těžby ropy je pro jednotlivé členské země kartelu OPEC velmi rozdílná. Za tímto účelem byl předními analytiky zejména investičních bank ve spolupráci s OPEC vypracován přehled tohoto v porovnání ekonomicky potřebné ceny ropy s ohledem na těžební náklady a zejména ekonomickou nutnost dané členské země. Z tohoto například vyplývá, že Venezuela by potřebovala docílit ceny ropy WTI na úroveň 121,06 USD za barel a hned po této zemi následuje Nigérie s potřebnou cenou 104,49 USD za barel. Na druhém konci tohoto seznamu pak je uváděn Kuvajt, kterému postačí cena 52,10 USD za barel a následuje Qatar s potřebnou cenou 52,40 USD za barel. Největší podíl produkce ropy v rámci sdružených zemí v kartelu OPEC má Sadská Arábie, u které je uváděna potřebná cena ve výši 66,70 USD za barel.
Podle finančních stratégů a analytiků komoditního trhu s ropou lze očekávat během tohoto jednání a v následujícím období a to i v začátku příštího obchodního týdne zvýšenou volatilitu ceny ropy na světovém trhu. Odhady některých analytiků již nyní hovoří o tom, že k dohodě na konferenci OPEC dojde a trh zastabilizuje cenovou úroveň ropy nad 50 USD za barel. Každopádně podle analytiků makléřských společností stávající zvýšená ba až potenciálně očekávaná vysoká volatilita cen ropy na světovém trhu je vysoce atraktivní obchodní příležitostí s cílem vytvoření nadprůměrného zisku jednotlivými investory.