Cena ropy mírně posiluje
Úterý 16. červnaV průběhu pondělního odpoledního obchodování evropského času dne 15.6.2015 v začátku nového obchodního týdne označovaného v kalendáři jako 25-tý v pořadí letošního roku 2015 cena kontraktů na komoditních trzích a forex trhu posiluje a počala se obchodovat v býčí (rostoucím) trendu. Aktuálně dopoledne 16. června 2015 zhruba v čase 8:32 CET se obchoduje americká ropa WTI za cenu 60,15 USD za barel, což odpovídá nárůstu ceny v rámci zahájeného denního obchodování v percentuálním vyjádření o +1,06% své předchozí ceny. Cena ropy Brent se nyní v tomto čase obchoduje na hodnotě ceny 64,19 USD za barel. Cena ropy v Evropě i USA tedy začala mírně posilovat.
Ovšem podle analytiků makléřských společností, bankovních domů a odborníků na trh s ropou se s největší pravděpodobností jedná o přechodný stav, který nedosáhne stabilního a trvalého růstu k cenové úrovni předcházejícího období v předchozích letech a to tak, aby cenová úroveň dosáhla hodnot blížících se 100 USD za barel. Nicméně i tento trend výrazně vylepšil bilanci různých těžařů a obchodníků s ropou. Co se týče obchodníků lze předpokládat jejich profit na tomto střídavém pohybu cen jak směrem vzhůru s otevřením dlouhé pozice tak možnost tvorby zisku při tzv. Spekulaci na pokles otevřenou krátkou pozicí.
Tento změnový stav cen ropné produkce na světovém trhu s touto energetickou komoditou přisuzují analytici dvěma faktorům. Jednak došlo k většímu odstavení dodávek ropy z Yemenu pod vlivem probíhající vnitropolitické situace v zemi a především počínaje včerejškem byla otevřena široké veřejnosti investorů v Saudsko-arabském království možnost přímého vstupu investorů do zhruba 160 společností, které se zabývají těžbou a zpracováním ropy na území Saudské Arábie. Tato možnost byla učiněna formou veřejné poptávky Sadské Arábie po investorech prostřednictvím oficiální burzy Tadawul jejichž denní likvidita se pohybuje nad 4 miliardy amerických dolarů denně. Do současnosti se obchodování na tomto oficiálním regulovaném Saudsko arabském burzovním trhu účastnilo pouze necelé jedno procento zahraničních investorů. Nyní tato možnost sice v omezené míře změnit majetkovou strukturu části strategických zpracovatelů ropy by mohlo dle některých analytiků i přispět k potencionálnímu možnému narovnání jednání a dohod s americkými břidličnými těžaři ohledně denní produkce těžby ropy a tím optimalizovat vývoj cen ropy na světovém trhu a ukončit probíhající cenovou válku s ropnou produkcí.