Cena ropy opět posiluje
Úterý 28. únoraZačátek nového obchodního týdne přinesl opětovné nastartování růstu cen ropy na světovém komoditním trhu. Ceny ropy v závěru minulého obchodního týdne a to v pátek 24.úmora 2017 skončily níže. Za tento stav dle analytiků může z velké části nárůst těžebních zařízení v USA, avšak den předtím během čtvrtka 23.2.2017 dosáhly ceny ropy nejvyšších hodnot za poslední rok a půl. V tomto pokračujícím trendu nyní probíhá i obchodování s ropou v začátku nového obchodního týdne a aktuálně dne 28.února 2016 během evropského rána, zhruba v čase 6:34 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje v ceně 54,21 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,30 % své ceny. Severomořská ropa Brent v uvedeném čase udává hodnotu ve výši 56,15 USD za barel s denním růstem o + 0,39 % své ceny.
„Americký benchmark zůstává u horní hranice ‚komfortní zóny‘,“ řekl Mark Watkins, regionální manažer investic pro U. S. Bank v Park City v Utahu. Podle Watkinse má cena ropy prostor k tomu vyšplhat mnohem výš, ale pravděpodobně se zastaví kolem 60 USD za barel. Nárůst ceny přisuzuje Watkins jak značné schopnosti členů OPEC dodržet dohodu o omezení těžby, tak zvýšené poptávce v očekávání globálního ekonomického růstu. Futures ropy utrpěly nicméně ztráty poté, co firma Baker Hughes Inc. zveřejnila zprávu o nárůstu těžebních plošin v USA již na 602 těžbních zařízení Před rokem byl počet těžebních plošin zhruba tři krát menší a to pouhých 202 těžebních zařízení.
Za celý týden ceny ropy stouply. Futures WTI o 0,4 % a Brent o 0,3 % což ve své podstatě odráží již dosažené výsledky obchodování dosavadní průběhu obchodního dne během evropského rána dne 28.února 2017. I přes nárůst těžebních plošin, který trvá už sedmý týden a jejichž počet dosahuje rekordních hodnot, byl nárůst ropných rezerv USA malý. Oproti předpokládanému nárůstu o 3,4 milionu barelů došlo k nárůstu jen o 564 000 barelů. Tento překvapivě malý nárůst byl způsoben dramatickým poklesem množství importované ropy. Je to další důkaz, že dohoda OPEC o omezení těžby opravdu funguje.
Stávající vývoj cen ropy se dle finančních stratégů nyní obrací k predikci hodnoty amerického dolaru (USD) v souvislosti s jeho potencionálně možným posílením v souvislosti se zvýšením úrokových sazeb v USA. Aktuální hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu (US Dollars Currency Index) je dne 28.2.2017, zhruba v čase 6:59 CET na hodnotě 101,07 USD dle tohoto indexu s dosavadním denním poklesem o – 0,06 % své předchozí hodnoty, Ekonomičtí zpravodajové uvádějí, že nadcházející zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal open market commitee Federal Reserve Systém), které se má uskutečnit ve dnech 14.-15.3.2017 ve Washingtonu, DC by mohlo přinést rozhodnutí o okamžitém zvýšení úrokových sazeb a to minimálně o daslších 25 bazických bodů ( 0,25 % p.a.).
Tento odhad jak ekonomických zpravodajů tak analytiků finančního trhu shodně uvádějí, že reálná šance na pokračující zvyšování úrokových sazeb v USA ze strany FOMC FED se výrazně zvyšuje a dle původních odhadů, které udávaly možnost zvýšení sazeb již na březnovém zasedání se z pravděpodobnosti okolo 30 % posouvá na odhad, který lehce převyšuje 50 % pravděpodobnost, že centrální banka USA FED (Federal Reserve Systém) toto rozhodnutí přijme již nyní. Ovšem finanční stratégové investičních společností jsou přesvědčení, že toto posílení USD způsobené zvýšením úrokových sazeb v USA způsobí jen velmi krátkodobý pokles cen ropy na světovém komoditním trhu a i nadále se cena ropy bude vyvíjet svým růstem, kdy analytici odhadují její cenu před létem 2017 ve výši okolo 60 USD za barel pro ropu WTI a pro ropu Brent pak ve výši okolo 65 USD za barel.