Cena ropy po poklesu opět vzrostla

Pátek 31. července

Oil barel 2 FX24

Ceny ropy v pátek dne 31.července 2020 doposud vzrostly, poté, co se dotkly minimálních třítýdenních minim v předchozí relaci. Podle ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností se tak nyní ceny ropy zotavovaly a získaly další prostor pro svůj následující růst po zasažení rekordním poklesem ekonomického růstu v USA, protože koronavírus de facto zpustošil největší ekonomiku světa a s tím spojené spotřebitele ropy. Dosavadní průběh obchodů s ropou na komoditním trhu během evropského poledne v poslední červencový den roku 2020 se tak odehrává v obchodním trendu býčího trhu.

Aktuálně v průběhu evropského poledne 31.7.2020, zhruba v čase 11:46 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchovala lehká ameriká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě své ceny ve výši 40,17 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,63 % ceny. Evropský protějšek této ropě WTI a to severomořská ropa Brent se obchodovla v uváděném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě své ceny ve výši 43,30 s dosavadním denním posílením o + 0,84 % ceny. Tento obrat na komoditním trhu ve vztahu k obchodu s ropou nastal prakticky v polovině tohoto týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2020 jako 31.v pořadí a ve čtvrtek 30.7.2020 severomořská ropa Brent uzavřela tento obchodní den s nárůstem ve výši 1,9% své předchozí denní ceny a tím  prakticky získala zpět většinu ztrát z nejnižší úrovně od 10.července 2020.

 

Tyto skutečnosti tak ponechávají ropu Brent již čtvrtý měsíc v zisku, zatímco americká lehká ropa míří ke třetímu po sobě jdoucímu nárůstu, protože kontrakty se zotavily z hloubek dosažených v dubnu letošního roku 2020, kdy byla většina světa v tak zvaném  zablokování z důvodu pandemie koronaviru. Ovšem jak se po celém světě šíří druhá vlna infekcí koronaviru SARS-CoV-2 způsobující až smrtelné onemocnění Covid-19, je zřejmé, že hrozí opět snížená poptávka po ropě. “Navzdory odolné a na rozsah vázané cenové relaci ropy v posledních týdnech vyvolává celosvětová poptávka a zvyšující se produkce OPEC a OPEC + otázku, zda trh dokáže absorbovat  ještě další barely,” uvedla RBC Capital Markets v poznámce.

OPEC +,jako spojenecké země  a to zejména Ruská federace vůči hlavnímu seskupení Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, plánuje kolektivně zvýšit výrobu od této soboty 1.8.2020 a přidat celosvětově asi 1,5 milionu barelů denně. Globální ekonomický výhled se podle průzkumů Reuters , na kterém se podílelo více než 500 ekonomů po celém světě opět ztmavl. Rostoucí infekce koronaviru zvyšují riziko obnovených celostátních karantén a ohrožují jakékoli oživení  jednak domácích ekonomik jednotlivých států v celosvětovém měřítku pak přímo globální ekonomiky. Tyto skutečnosti pak byly zdůrazněny čtvrteční zprávou, že hrubý domácí produkt USA se zhroutil ročně o - 32,9%, což je nejhlubší pokles produkce od doby, kdy se začaly záznamy pořizovat což bylo v roce 1947.