Cena ropy před zasedáním OPEC roste
Pondělí 26. záříČlenové zemí vyvážející ropu (OPEC – Organization of the Petroleum Exporting Countries) se sejdou na okraji jednání Mezinárodního energetického fóra, který právě ve dnech 26.-28.září 2016 probíhá v Alžírsku. Během pátku 23.9.2016 obchodování s ropou zaznamenala propad až ke 4 % své předchozí ceny. Po zveřejnění informace ohledně jednání zemí Saudské Arábie a Iránu, které udělali sice drobný avšak pozitivní pokrok k možnosti dohody o omezení své produkce ropy tak cena ropy na světovém trhu počala vyrovnávat své předchozí ztráty. Pohyb ceny ropy dalo do pohybu vyjádření alžírského ministra energetiky, který uvedl, že všechny možnosti vedoucí k omezení těžby až stanovení limitů jsou na tomto jednání v Alžíru možné. Analytici nyní odhadují, že poměr sil vedoucí k dosažení dohody je velmi vyrovnaný a hovoří o šanci 50 na 50, což je samo o sobě již historický průlom v jednání ohledně této věci. Aktuálně dne 26.9.2016, zhruba v čase 7:50 CET se ropa WTI obchoduje v ceně 44,87 USD za barel.
Obchodování s lehkou americkou ropou WTI, momentálně dne 26.9.2016, během evropského rána probíhá v trendu býčího trhu, kdy ropa WTI (West Texas Intermediate) připsala nárůst své ceny o + 0,88 % v rámci dosavadního průběhu obchodního dne a celkově již vykazuje v klouzavém průměru od začátku letošního roku 2016 nárůst o + 3,39 procenta. Obchodování se severomořskou ropou Brent je ve stejném trendu jako ropa WTI a nyní její cena se pohybuje na hodnotě 46,35 USD za barel s denním nárůstem své ceny o + 1,00 % a v rámci technické analýzy ropa Brent zaznamenává již v klouzavém průměru od začátku roku dokonce nárůst o + 6,95 procenta. Signály, které přicházejí od jednotlivých účastníků této Mezinárodní energetické konference jsou sice názorově smíšené, avšak je z nich cítit zjevná snaha o dohodu ohledně snížení těžby surové ropy a zmrazení výroby ropné produkce. Právě toto podnítilo zájem investorů a vytvořilo optimistickou náladu na trhu s odhadem možného růstu ceny ropy na světovém trhu.
Podle amerických dat vlády USA byly dodávky ropy na nejvyšší sezónní úrovni za více než 20 let, kdy Spojené státy koncem července tohoto roku zvýšily zásoby ropy o 1,671 milionu barelů. Podle současných odhadů více než 81% prokázaných světových zásob ropy pochází ze zemí sdružených v kartelu zemí vyvážejících ropu OPEC. Zásoby ropy OPEC v současné době jsou přesahující výši 1,2 bilionu barelů. OPEC je Organizace zemí vyvážející ropu, do které patří - Alžírsko, Angola, Ekvádor, Gabon, Indonésie, Írán, Irák,Kuvajt, Libye, Nigérie, Katar, Saudská Arábie, Spojené Arabské Emiráty a Venezuela. Celková celosvětová, roční spotřeba ropy je zhruba okolo 35 miliard barelů ročně s tím, že výhledové studie počítají se spotřebou ropy v roce 2040 až s 40 miliardami barelů ročně.
Při pohledu o dva roky zpět, kdy ropa zahájila volný pád z úrovní nad 100 dolary za barel se dostala až k letošnímu dnu pod 30 dolarů za barel. Vysoko nákladové dodávky klesají, poptávka se zlepšila, ale z dvouletého přebytku surové ropy se stal nadbytek ropných produktů jako jsou benzín, diesel, nebo letecká paliva. Rafinérie vzhledem k odhadům rostoucí poptávky přecenily potřebné množství paliv. Všechny zásoby, které se nashromáždily za poslední dva roky se tak budou muset spotřebovat než se na trhu obnoví skutečně udržitelná rovnováha. Za zlevňováním v posledních dvou obchodních dnech může podle obchodníků kromě jiného rostoucí těžební aktivita ve Spojených státech. Páteční data ze dne 9.září 2016 ukázala, že počet těžebních zařízení v USA rostl v plných deseti týdnech poté, co propad na trhu s ropou přinutil americké těžaře ropy snižovat náklady. To by naznačovalo, že těžaři dokážou fungovat v zisku i při současných cenách ropy.
Podle vyjádření prestižních světových investorů, koncem měsíce srpna letošního roku 2016 vzrostly zásoby ropy v USA, v zámořských skladech o + 1,671 milionu barelů. Právě nižší spotřeba benzínu v hlavní sezóně nejen ve Spojených státech, ale i v Číně, nedává investorům spát a spekulanti opět zvyšují sázky na pokles. Vše může změnit organizace sdružených zemí OPEC a právě začínající mezinárodní energetické fórum (IEF), které probíhá v Alžírsku 26-28. září tohoto roku 2016. Snížily se zároveň šance na okamžité, zářijové zvednutí úrokových sazeb ze strany centrální banky USA FED (Fedral Reserve Systém) a s tím související relativně minimální výkyv hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám, který ovlivňuje i ceny komoditního trhu, zejména cenu ropy a zlata. Podle odhadů analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, pokud k dohodě již tento týden dojde, tak cena ropy zamíří výrazněji vzhůru a v krátkém čase překoná hranici 50 USD za barel s tím, že již v první polovině příštího roku 2017 by se cena ropy WTI mohla pohybovat okolo 60 USD za barel.