Cena ropy překonala hranici 70 USD za barel
Středa 9. červnaSoučasné oživení ekonomiky po pravděpodobném vrcholu pandemie Covid-19 a to ve většině zemí světa a zejména pak v zemích rozvinutých ekonomik způsobilo zvýšenou poptávku po pohonných hmotách jak nafty, benzinu tak i leteckého paliva. Na tuto skutečnost zareagoval komoditní trh zcela zákonitě a došlo ke zvýšení ceny surové ropy jak severomořské ropy Brent tak zejména lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), jejíž cena během úterý 8.června roku 2021 překročila hranice 70 amerických dolarů (USD) za barel.
Aktuálně se v průběhu středečního evropského rána dne 9.června 2021, zhruba v čase 8:17 CET komodita lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 70,45 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,57 % své předchozí ceny. Podle údajů technické analýzy na základě sdělení ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností se cena ropy WTI od začátku letošního roku 2021 zvýšila o + 45,35 % své předchozí ceny k 31.12.2020. V ročním porovnání pak cena lehké americké ropy WTI dosáhla nárůstu o + 73,70 % své ceny za posledních 52 týdnů. Podle finančních stratégů investičních bank lze předpokládat pokračující trend růstu cen ropy WTI a to zejména v dlouhodobějším výhledu s korekcemi své ceny krátkodobého poklesu a následného růstu v rámci standardního vývoje volatility ceny na globálním komoditním trhu.
Cena severomořské ropy Brent v uváděném dni a čase se obchodovala na komoditním trhu ICE (Imtercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 72,57 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,48 % své ceny. Podle dat zjištěných metodou technické analýzy této energetické komodity pak vyplývá, že cena severomořské ropy Brent o začátku letošního roku 2021 vrostla o + 41,53 % své ceny k závěru loňského roku 2020. V ročním srovnání se pak cena ropy Brent posunula se svoji cenou na globálním komoditním trhu výše o + 63,17 % své ceny za posledních 52 týdnů. Podle finančních stratégů investičních bank momentálně došlo k méně obvyklému jevu ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) jako hlavní komoditní měně a to k tomu, že cena ropy stoupala spolu s růstem směnné hodnoty USD. V tomto případě tak došlo ke změně ekonomických zvyklostí, tak zvaného inverzního pravidla, podle kterého cena ropy a zlata vrůstá pokud směnná hodnota USD klesá.
Ceny ropy tak ve středu 9.června letošního roku 2021 vrostly a to již druhý den po sobě jdoucí. Ekonomičtí zpravodajové v této souvislosti uvádějí, že tato skutečnost mimo jiné nastala kvůli známkám silné poptávky po pohonných hmotách v Evropě, zatímco vyhlídky na krátkodobý návrat dodávek íránské ropy pominuly, protože americký ministr zahraničí uvedl, že sankce vůči Teheránu pravděpodobně nebudou zrušeny. Trh posiluje solidní vyhlídka na růst poptávky po pohonných hmotách, protože v Evropě se zvedají obrubníky a očkuje se více lidí. “Očekává se, že podpora poptávky bude silná,” uvedli analytici ANZ. V úterý 8.6.2021 americká energetická informační agentura předpovídala letošní růst spotřeby paliva ve Spojených státech, které jsou největším světovým uživatelem ropy, na 1,49 milionu barelů denně (bpd), oproti předchozí prognóze 1,39 milionu bpd. Dalším pozitivním znamením bylo, že podle průzkumu agentury Reuters podle údajů z průmyslového odvětví minulý týden poklesly zásoby ropy v USA, což odpovídá očekávání analytiků. Americký ropný institut uvedl, že zásoby ropy v týdnu končícím 4. června 2021 poklesly o 2,1 milionu barelů, uvedly dva zdroje trhu s odvoláním na údaje.