Cena ropy přímo raketově vzrostla
Pátek 3. dubnaČtvrteční obchodní den 2.dubna 2020 byl na komoditním trhu pro obchody s ropou byl pro drtivou většinu investorů neskutečně pozitivním šokem s ohledem na neočekávaný vzestup ceny ropy a zejména tempo jejího růstu. Ceny ropy totiž vyletěly po evropském poledni ve čtvrtek 2.4.2020 poté, co prezident Donald Trump řekl, že Saudská Arábie a Rusko zmírní tlak na ropu a ukončí cenovou válku, která přispěla k masivnímu pádu ropy. Podle ekonomických zpravodajů tento krok, který byl 2.4.2020 zveřejněn tak byl jedním ze stěžejních bodů telefonického rozhovoru mezi prezidenty Putinem a Trumpem, který se uskutečnil již v pondělí 30.3.2020.
V průběhu čtvrtečního obchodního dne 2.dubna 2020 tak cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) vzrostla o + 24,67%, aby se její obchody vypořádaly na ceně ve výši 25,32 USD za barel, což představuje největší procentuální zisk v historii v rámci jednoho obchodního dne. Vzhledem k tomu, že letos klesla cena ropy WTI o –59 %, a tudíž menší zisk samozřejmě nyní představuje mnohem větší procento cenového nárůstu. Mezinárodní benchmarková surová ropa jako evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent vyskočila o +17,8%, své předchozí ceny tj. o +4,40 USD za barel a prodávala se tak v ceně 29,14 USD za barel.
Aktuálně v průběhu pátečního evropského dopoledne 3.dubna 2020 se obchodní trend na komoditním trhu pro obchod s ropou výrazně nezměnil a lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se zhruba v čase 9:54 CET obchodovala po předchozím drobném poklesu opět v býčím trendu. Dosavadní denní nárůst ceny ropy WTI tak prozatím byl v percentuálním vyjádření o + 1,34 % své ceny vyšší a ropa WTI se obchodovala na hodnotě ve výši 25,66 USD za barel. Severomořská ropa Brent v uváděném dni a čase na komoditním trhu dosáhla své ceny ve výši 32,00 USD za barel a to dokonce s denním dosavadním nárůstem o + 6,88 % své předchozí ceny.
Prezident Donald Trump pak následně o něco později tweetoval, že snížení výroby bude „skvělé pro ropný a plynárenský průmysl!“ “V krátkodobém horizontu toto bude průmyslem velmi vítáno,” uvedl prezident Dallas Fed Robert Kaplan pro zpravodajství CNBC . ” “Dokud koronavirus pokračuje, generuje se každý den značné množství přebytečné kapacity ... Bude to zvláště užitečné, když vycházíme z tohoto viru, a doufejme, že urychlíme čas, kdy se může poptávka po ropě dostat zpět do rovnováhy. “, dále uvedl Kaplan. Produkce ropy je obvykle diskutována z hlediska barelů za den, ale Trump se nezmínil o časovém rámci snížení těžby surové ropy. Navíc nebylo z vystoupení prezidenta Donalda Trumpa jasné, jak budou škrty rozdělovány napříč zeměmi produkujícími ropu.