Cena ropy stále pod tlakem
Úterý 11. červenceCena ropy v posledních dnech sice vzrostla, nicméně podle světových finančních stratégů a odborníků na obchod s tímto černých zlatem, s ropou je v rámci tvorby své ceny na komoditním trhu pod silným tlakem. Na jedné straně se uplatňují pravidla dohody zemí OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) jako kartelu zemí vyvážejících ropu spolu se zeměmi stojícími mimo OPEC, zejména Ruské federace ohledně snížení těžby surové ropy s cílem zvýšení ceny ropné produkce a na druhé straně zejména těžaři z USA navyšují svoji denní produkci a uvádějí do činnosti další a další těžební zářízení. Aktuálně dne 11.července 2017, během evropského rána, zhruba v čase 8:16 CET se lehká americká ropa WTI obchoduje v ceně 44,51 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,23 % své ceny. Severomořská ropa Brent vykazuje dosavadní denní růst rovněž o + 0,23 % své ceny a je na hodnotě 46,99 USD za barel.
Tento trend momentálního býčího trhu s ropou na světovém trhu probíhá dokonce za situace, kdy americký dolar (USD) vykazuje dle dolarového indexu posilující trend. Aktuálně dne 11.7.2017, zhruba v čase 8:21 CET tento index DXY (US Dollars Currency Index) udává hodnotu amerického dolaru ve výši 96,19 USD bodů s dosavadním denním růstem o + 0,18 % bodu dle tohoto indexu. Zájem investorů o ropný průmysl povzbudila i nejnovější zpráva o tom, že jak Saudská Arábie tak Omán plánují částečnou privatizaci do teď státního ropného gigantu na Středním východě s rozsáhlou sítí vlastních čerpacích stanic ADNOC (Abu Dhabi National Oil Company). Tento proces odstátnění by měl probíhat formou primárního úpisu akcií (IPO) na asijském akciovém trhu. Toto sdělení bylo oznámeno v pondělí dne 10.července 2017 společně s cílem najít pro své podnikání nové strategické partnery, kteří by efektivněji rozvíjeli činnost této ropné společnosti.
V pondělí 10.7.2017 se cena ropy ustálila výše, nicméně nálada na trhu zůstala negativní po informací o sílící produkci USA, Nigérie a Libye, jež kazí snahu OPEC ustálit tržní ceny na vyšší úrovni. Lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se po růstu o 17 centů amerického dolaru ustálila na 44,40 USD za barel, zatímco severomořská ropa Brent skončila na 46,93 USD za barel po návýšení své ceny o +37 centů USD. Ceny ropy rostly i přes nepříznivé komentáře analytiků, kteří zdůrazňovali, že rostoucí produkce mimo OPEC má na snahu o navýšení cen této komodity velmi negativní vliv. Někteří analytici uvádějí, že stále vysoké napětí v Blízkovýchodní a asijské části světa udržuje relativně vyšší hladinu cenu ropy s ohledem na vysoce napjaté vztahy mezi USA a Severní Koreou.
Podle finančních stratégů investičních bank jako průlom do cenotvorby černého zlata – ropy může přispět událost dne 24. července 2017, kdy se bude konat společné setkání těžařů skupiny OPEC a producentů mimo ní. Účastní se jí představitelé Kuwaitu, Venezuely, Alžírska, Saudské Arábie, Ruska a Ománu. Dohody se možná účastní i členové OPEC Libye a Nigérie, kteří jsou ze současné dohody o omezení produkce vyjmuti. Od té doby oba státy navýšily svojí produkci. Nigerijský ministr pro ropu se schůze účastnit nemůže z organizačních důvodů, proto bude požádáno o návštěvu komise expertů, se kterými bude skupina hovořit o budoucích plánech ohledně těžby. Jak Nigérie, tak Libye byly vyjmuty z dohody o omezení produkce, která má za cíl snížit produkci OPEC a Ruska a dalších producentů mimo skupinu o 1,8 milionu barelů denně. Skupina by nyní ráda k dohodě oba státy připojila, nicméně se nebude soustředit přímo na omezení jejich těžby, ale spíše na zamezení dalšího zvyšování. Podle těchto skutečností pokud nastanou pak analytici odhadují potencionální růst cen ropy okolo 55 - 60 USD za barel s výhledem konce roku 2017.