Cena ropy stále v pohybu

Pátek 21. dubna

Stávající vývoj ceny ropy na světovém komoditním trhu vykazuje dle analytiků na základě technické analýzy v ročním klouzavém průměru nárůst ceny lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) o + 8,31 % své ceny, avšak zároveň stejná data udávají pokles ceny této ropy od začátku letošního roku 2017 o – 10,39 % své ceny. Severomořská ropa Brent pak v ročním klouzavém průměru vykazuje růst své ceny o + 11,19 %, ovšem s poklesem své ceny od začátku roku 2017 o – 9,11 %.ceny. Podle finančních stratégů je tento stávající cenový propad vhodným okamžikem pro otevření dlouhé pozice tohoto investičního nástroje v podobě kontraktu ropné komodity. Aktuálně dne 21.dubna 2017, zhruba v čase 6:50 CET se na komoditním trhu obchoduje ropa WTI v ceně 50,79 USD za barel s dosavadním denním růstem své ceny o + 0,16 % a ropa Brent vykazuje taktéž růst své ceny o + 0,11 % a je na hodnotě 53,05 USD za barel.

Tento aktuální obchodní trend růstu ceny ropy je dle analytiků z velké části způsoben momentálním poklesem směnné hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním měnám, kdy dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) je dne 21.4.2017, zhruba v čase 7:02 CET hodnota americké měny 99,81 USD bodů dle tohoto indexu s dosavadním denním mírným trendem posilování o + 0,03 % hodnoty tohoto indexu. Dalším faktorem růstu ceny ropy na světovém trhu je zvyšující se bezpečnostní riziko v Blízkovýchodní oblasti jak v Sýrii tak i v Iráku spolu s neutěšenou situací vyostřených vztahů v asijském regionu mezi Severní Koreou a Spojenými státy americkými.

 

Ceny ropy se ve středu příliš nepohnuly od dvoutýdenního minima poté, co data ukázala menší pokles amerických ropných zásob, než se očekávalo. Americká správa energetických informací (EIA) ve své týdenní zprávě uvedla, že americké zásoby surové ropy klesly minulý týden o 1,0 milionu barelů. Analytici však očekávali větší pokles a to o 1,4 milionu barelů. Zpráva také hovoří o nárůstu v zásobách benzínu o 1,5 milionu barelů. Analytici přitom očekávali pokles o 1,9 milionu barelů. Celkově byly minulý týden zásoby ropy na  532,3 milionech barelů, což EIA považuje za horní hranici průměrného rozptylu stavu zásob pro tento rok.Obchodníci s ropou se nadále soustředí na růst objemu americké těžby, který by mohl vykolejit ostatní těžaře v jejich snaze o omezení globálního přebytku a vyrovnání cen. Počet amerických těžebních plošin roste už 13. týden v řadě, tvrdí data společnosti Baker Hughes. Celkový počet aktivních těžebních plošin už dosáhl počtu 683.

 

Trh však zůstává optimistický a věří, že OPEC prodlouží dohodu o omezení těžby ve snaze vyvážit trhy. V prosinci se OPEC a další významní těžaři, například Rusko, dohodli, že mezi lednem a červnem sníží denní objem těžby o 1,8 milionu barelů.Komise ministrů zemí, které se účastní dohody OPEC, se sejde na konci dubna a rozhodne o potenciálním prodloužení dohody. Konečné rozhodnutí padne však až 25. května  2017 na zasedání všech členů OPEC ve Vídni. „Omezení objemu těžby států OPEC způsobilo oživení americké těžby břidličné ropy,“ řekl Naeem Aslam, vrchní tržní analytik pro Think Markets. „Největší vývozce ropy ve skupině OPEC, Saudská Arábie, už navrhla prodloužení dohody o omezení těžby.“

 

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve své měsíční zprávě uvedla, že členské státy nadále dodržují dohodu o omezení těžby a objem těžby klesá. Také aktualizovala svojí předpověď pro růst ropných zásob v USA za rok 2017 na 200 000 barelů denně. Tamější analytici očekávají rekordní nárůst domácí těžby až v příštím roce. Na základě těchto poznatků a zveřejněných dat pak finanční stratégové a analytici investičních společností a bank odhadují vývoj ceny ropy v mírnějším tempu růstu své ceny do konce druhého čtvrtletí roku 2017 s výhledem růstu ceny v konci třetího čtvrtletí a závěru roku 2017 a to až okolo ceny 65 USD za barel u ropy WTI a 70 USD za berel u ropy Brent za předpokladu prodloužení dohody OPEC o omezení těžby.