Cena ropy stále v pohybu

Úterý 18. července

Obchodování s ropou na světovém komoditním trhu aktuálně během úterního evropského rána dne 18.července 2017 udává trend momentálního býčího trhu, avšak dle sdělení analytiků změna trendu obchodování je vysoce pravděpodobná s ohledem na vývoj obchodování s ropou v posledních dnech a týdnech letošního roku 2017. Po osmitýdenním růstu se v závěru předminulého týdne ceny ropy začaly opět propad a to zhruba dle ekonomických zpravodajů lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) o – 4,1 % své ceny a severomořská ropa Brent o – 3,7 % své předešlé ceny. Během úterý dne 18.7.2017, zhruba v čase 6:07 CET se ceny ropy pohybují směrem k vyšším cenám a ropa WTI se obchoduje v ceně 46,09 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,15 % své ceny a ropa Brent udává svoji hodnotu v ceně 48,51 USD za barel s denním růstem o + 0,19 % své ceny v rámci dosavadního průběhu obchodního dne.

Ceny ropy utrpěly v předešlých týdnech největší měsíční propad své ceny poté, co Rusko odmítlo jakékoliv další omezení těžby a také po zprávách o vyšších měsíčních exportech ze zemí OPEC. Ceny tohoto černého zlata - ropy se ve pohybovaly v úzkém rozmezí, ale prudce spadly poté, co tisková agentura ekonomického zpravodajství Bloomberg oznámila, že Rusko odmítlo další omezení těžby, než jaká již jsou v platnosti. OPEC a skupina zemí mimo kartel, včetně Ruska, se v květnu shodly na prodloužení omezení těžby až do prvního kvartálu roku 2018. V průběhu měsíce  červnu se ropa propadla na hodnoty, na kterých byla před uvedením dohody OPEC o omezení těžby v účinnost.

 

Toto pak následně vyvolalo spekulace, že by organizace mohla nadále prodloužit omezení, nebo jej ještě více prohloubit. Podle ruských vládních představitelů by však další škrty vyslaly špatnou zprávu a naznačily, že současná dohoda je neúčinná a nedostačující. Agentura Reuters pak ještě informovala, že export ropy OPEC v červnu stoupnul o 450 000 barelů denně na 25,92 milionu barelů denně. Po šesti měsících platnosti této dohody o omezení těžby se začíná trh vyrovnávat a očekává se, že v druhé polovině roku se mu bude dařit ještě lépe. Fatih Birol, výkonný ředitel v International Energy Agency však v úterý varoval, že nárůst těžby mezi klíčovými těžaři jako je Libye a Nigérie, kteří nejsou součástí dohody, by mohl překazit snahy o zmenšení světového přebytku.

 

Nárůst těžby ropy v USA  je rovněž patrný  dle sdělení americké energetické agentury EIA (Energy Information Administration), která během pondělí dne 17.7.2017 uvedla, že předpokládá nárůst břidličné těžby v objemu zvýšení stávající produkce o dalších až 113.000 barelů denně v průběhu měsíce srpna 2017 a objem celkové ropné produkce USA by tak dosáhl denního objemu ve výši okolo až 5,59 milionů barelů. Odhad pro aktuální červencový měsíc letošního roku 2017 pak dle EIA udává nárůst stávající břidličné těžby až o 100.000 barelů denně. Na základě tohoto vývoje finanční stratégové a odborníci na cenovou politiku obchodu s ropou udávají, že nebude možné v krátkodobém či dokonce střednědobém investičním horizontu překonat cenovou hranici 50 USD za barel ropy. Nicméně s ohledem na globální geopolitickou situaci analytici makléřských společností predikují v závěru letošního roku nárůst cen ropy na světovém trhu k cenové úrovni okolo 60 – 65 USD za barel s ohledem zejména na zvýšený tlak světových silných ekonomik na vytvoření stimulu růstu meziroční inflace, která je z velké části právě závislá na cenách ropné produkce.