Cena ropy udržuje standardní trend

Středa 25. ledna

Vývoj ceny ropy v rámci obchodování na světovém komoditním trhu se dle analytiků i nadále vyvíjí v standardním trendu průběhu obchodování, které z velké části odpovídá odhadům finančních stratégů, kteří před nedávným časem tento stav predikovali. Nyní po zhruba 4 dnech ziskového růstu cen ropy na světovém trhu dochází k tak zvanému výběru zisku investorů a ekonomičtí zpravodajové uvádějí, že během středy 24.1.2017 bude docházet k pokračujícímu poklesu cen ropy, právě z tohoto důvodu. Aktuálně během evropského rána, zhruba v čase 7:42 CET dne 24.ledna 2017 se cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) pohybuje na hodnotě 53,04 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,26 % ceny a severomořská ropa Brent udává svoji cenu ve výši 55,34 USD za barel s denním poklesem o – 0,18 % své předchozí ceny.

OPEC, kartel zemí těžících ropu, který kontroluje třetinu světové těžby, slíbil, že omezí těžbu o 1,2 milionu barelů za den (4%). Dalších 11 zemí mimo OPEC – včetně Ruska – souhlasilo, že se připojí s omezením 558 000 barelů za den. Podle dostupných údajů ekonomických zpravodajů se nyní uvádí, že aktuálně došlo k omezením těžby surové ropy ve výši přibližně 1,5 milionu barelů denně a v následujícím období během první poloviny roku 2017 by mohl být naplněn předpoklad snížení zhruba o 1,8 milionu barelů denně jako reálná skutečnost.  Původní odhady analytiků a finančních stratégů v konci loňského roku 2016, však očekávaly snížení produkce těžby surové ropy zhruba ve výši až 2,8 milionů barelů denně což je zjevná disproporce, kterou vysvětluje i nižší tempo růstu cen ropy než se také původně očekávalo.

Současným nově se rýsujícím problémem v otázce růstu cen ropy na světovém trhu se stávají samotní těžaři ze Spojených států amerických. Po zvýšení cen ropy se již koncem roku opět rozjely další břidličné vrty jejichž těžba při ceně ropy okolo 30 USD za barel byla pozastavena. Původní odhady hovořily o možném nárůstu produkce ropy na začátku roku 2017 ve výši nárůstu těžby ropy o zhruba + 170.000 barelů denně, avšak nyní je v USA zvýšena produkce ropy o více jak 230.000 barelů ropy denně. V této souvislosti ekonomičtí zpravodajové a finanční stratégové varují, že pokud v historicky krátkém čase se USA nepřipojí k globálnímu omezení těžby surové ropy mohlo by dojít k ukončení dohody o omezení těžby zemí sdružených v OPEC i mimo něj včetně Ruska.  Ovšem i samotný OPEC čelí vnitřním výzvám kvůli vyšší produkci v Libyi a v Nigérii. Obě tyto země jsou vyňaty z omezení těžby. Například těžba v Libyi stoupla za poslední měsíc nad 700 000 barelů za den, nejvýš za poslední tři roky, poté, co byl znovu otevřen klíčový ropovod na západě země.

Ceny surové ropy i  po schůzi ministrů zemí OPEC a dalších významných těžařů udržují predikovaný směr a vývoj. Účastníci tohoto vrcholného setkání se shodli, že omezování globálních ropných zásob zatím funguje.„Dohoda je úspěšná…Všechny země jí dodržují…výsledky jsou nad očekávání dobré,“ řekl ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak po prvním setkání s novináři po schůzi komise pověřené dohledem nad dohodou.  „Saudská Arábie převzala iniciativu a ostatní země se také velmi významně podílí,“ řekl novinářům po schůzi saudský ministr energetiky Khalid al-Falih. „I přesto, že poptávka obvykle v první čtvrtině roku poklesne, akce podniknuté zeměmi OPEC už významně ovlivnily trh.“, uvedl dále saudský ministr. Podle analytiků makléřských společností i nadále lze očekávat růst cen ropy na světovém trhu v odhadu výše ceny pro ropu WTI na hodnotě okolo 60 USD za barel a pro ropu Brent tato cena by se dle analytického odhadu mohla pohybovat lehce za hranicí 65 USD za barel v střednědobém investičním horizontu.