Cena ropy v Novém roce 2017 vzrůstá

Úterý 3. ledna

Začátek Nového roku 2017 ihned v první vteřině letošního roku přinesl účinnost závazku členských zemí sdružených v OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) ke snížení produkce surové ropy. K tomuto závazku se hodlá připojit i Ruská federace, která plánuje snížit svoji denní produkci o zhruba 300.000 barelů denně nicméně podle ekonomických zpravodajů stávající těžba Ruska i nadále zůstává na zhruba stejné úrovni v objemu těžby ve výši 11,21 milionů barelů denně. Podle sdělení kompetentních osob Ruské federace ke snížení těžby ropy v Rusku má dojít v průběhu prvního pololetí roku 2017. Současný průběh obchodu s ropou na světovém komoditním trhu zaznamenává pozitivní investorskou náladu v přesvědčení, že dohoda zemí OPEC i zemí mimo OPEC k snížení těžby surové ropy může fungovat a dojde k vypuštění globálního přebytku ropy.

Na základě právě těchto skutečností  si obchodníci s ropou již od začátku letošního roku připisují dočasné zisky z této energetické komodity. Podle technické analýzy v klouzavém průměru lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) vzrostla od začátku letošního roku 2017 o + 0,30 % a v ročním porovnání ropa WTI posílila o + 21,22 % své předchozí ceny. Severomořská ropa Brent od začátku roku 2017 vykázala svůj růst ceny o + 0,74 % a v ročním klouzavém průměru zaznamenala nárůst o + 21,72 % své ceny. Aktuálně během evropského rána dne 3.ledna 2017, zhruba v čase 7:17 CET se ropa WTI obchoduje v ceně 54,05 USD za barel s dosavadním denním růstem o + 0,61 % své ceny. Ropa Brent se ve zhruba stejném čase obchoduje na světovém komoditním trhu ve výši 57,16 USD za barel s denním nárůstem o + 0,60 % své ceny v rámci dosavadního průběhu obchodního dne.

 

V souvislosti s účinností dohody jako závazku zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC se mezi analytiky a finančními stratégy diskutuje ohledně reálného vykazování objemu denní produkce surové ropy. Prozatím nikdo nezpochybňuje to, že by země OPEC nechtěli tuto dohodu dodržet, nicméně se objevují vážná podezření o tom, zda jednotlivé členské země sdružených v OPEC budou uvádět  opravdu skutečné počty vytěžených barelů. V tomto ohledu se vyjádřil hlavní analytik trhu v Sydney CMC Markets pan Ric Spooner slovy : „Trhy budou hledat nepřímých důkazů ke snížení produkce“ a ostatní analytici dodávají : „Je to nevyhnutelné – OPEC bude podvádět na výstupním snížení“. Ovšem faktem zůstává, že například Omán již oznámil, že v březnu 2017 sníží svoji denní produkci těžby ropy o 5 procent a ostatní státy z OPEC by měly následovat.

 

Skutečné dodržení tohoto závazku zemí OPEC a případně rozšířené o další státy vyvážejících ropu mimo OPEC jako například Rusko se dle analytiků projeví na ceně ropy v průběhu prvního pololetí letošního roku 2017. V této souvislosti se již analytici zamýšlejí ve shodě s finančními stratégy co by udělalo s cenou ropy případné rozhodnutí nové Trumpovi  vlády USA také výrazně omezit svoji stávající denní produkci surové ropy a to zejména v sektoru břidličné těžby. Nově zvolený americký prezident Donald Trump se ujme svého úřadu včetně svých práv a povinností již 20.ledna 2017 ve Washingtonu, DC. Podle ekonomických zpravodajů je nejpravděpodobnější scénář, že jak země OPEC tak země vyvážející ropu mimo OPEC budou usilovat o realizaci dohody vedoucí k zvýšení ceny ropy na světovém trhu a to v co možná nejkratším možném termínu. Odhady analytiků pak uvádějí cenu ropy WTI nad hranicí 60 USD za barel a ropy Brent v ceně nad hranicí 65 USD za barel v průběhu  časového horizontu první poloviny roku 2017.