Cena ropy v poklesu skrze výběr zisku investorů

Pondělí 25. dubna

Začátek nového obchodního týdne označovaném v kalendáři roku 2016 jako 17.-tý v pořadí je na komoditním trhu s ropou ve znamení výběru zisku investorů z předcházejícího období, které během předně minulého týdne zaznamenalo růst cen ropy a zejména lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) nad cenovou hranici 40 USD za barel. Aktuálně dnes 25.dubna 2016 během evropského rána a to zhruba v čase 7:12 CET se lehká americká ropa WTI obchoduje v ceně 43,05 za barel a severomořská ropa Brent se pohybuje na hodnotě 44,52 USD za barel. Momentálně obě sledované energetické komodity se obchodují v trendu poklesu svých předchozích cen avšak dle analytiků jejich stávající cena je stále relativně příznivá oproti vývoji bezprostředně po jednání v katarském Dauhá.

Pot tomto jednání v začátku minulého týdne dosáhla cena ropy svého 13-ti letého minima z důvodu obav Saudské Arábie z těžby ropy pocházejícího z Iránu. Tato země čerstvě po několika letech zbavená sankcí a nemožnosti dodávat produkci černého zlata – ropy na světové trhy totiž již nyní každý den dodává přes 500.000 kusů barelů s cílem zvýšit svoji denní produkci na stav před sankcemi, který sčítal více jak 4 miliony barelů surové ropy denně. Tento vývoj pochopitelně nenechává ostatní země vyvážejících ropu v poklidu a zejména lídra kartelu OPEC Saudskou Arábii, která udržuje produkci denní těžby až okolo 10 milionů barelů denně.

 

Dlouhodobě nízké ceny ropné produkce vycházející z velmi nízké ceny surové ropy jsou z pohledu globální ekonomiky již neudržitelné a nutí centrální banky k různým stimulujícím opatřením s cílem zamezení deflace a posílení tzv. zdravé inflace, která by se měla jak podle centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) tak centrální banky Evropské unie (EU) – ECB (Evropská centrální banka) pohybovat okolo 2% p.a. s maximální kladnou či zápornou odchylkou do 0,2 % ročně. Ovšem v současnosti stávající cena ropy udržuje v průměru u silných ekonnomik světa míru inflace právě pouze okolo 0,2 % p.a.

 

Tento trend v současnosti se snaží vyrovnat zejména severoameričtí těžaři jak Kanada tak zejména Spojené státy americké (USA), kde za zhruba rok došlo z původního stavu zhruba 700 těžebních plošin převážně těžících břidličnou metodou k zachování provozu k dnešnímu dni 343 plošin. Tento pokles dodávek ropy zhruba odpovídá produkci 500.000 kusů barelů, které nyní dodává Irán a tím je do značné míry zachována rovnováha objemu těžby odpovídající stavu zhruba před rokem. Ovšem toto opatření jako takové dle analytiků nepovede přímo k nárůstu cen ropy na světovém trhu nýbrž jen vytváří podmínky pro stabilitu cen ropné produkce na trhu. Stávající ropný ministr Spojených arabských emirátů pan Suhail bin Mohammed al-Mazrouei v závěru minulého týdne připustil, že již brzy začnou Arabské emiráty vážně jednat o možnosti snížení dodávek ropy na světový trh s cílem zvýšení ceny tohoto černého zlata pod vlivem zamezení již tak silných negativních dopadů na ekonomiku Spojených arabských emirátů.

 

Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních společností a bank lze na základě stávajícího vývoje reálně možné dohody o objemu těžby ropy v téměř globálním měřítku předpokládat nastartování růstu její ceny. Velmi střízlivé odhady pak hovoří o ceně ropy okolo 60 USD za barel v téměř skokovém růstu její ceny a většina makléřských společností upozorňuje na vysokou atraktivitu investice do obchodu s kontraktační ropou v stávajících nízkých cenách pořízení dlouhé pozice s předpokladem očekávaného růstu cen ropné produkce na světovém trhu.