Cena ropy vyrovnala své ztráty
Úterý 27. dubnaObchodování s ropou v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako sedmnáctý v pořadí přineslo obchodníkům a zejména jejich investorům pozitivní změnu, kdy cena ropy na světovém komoditním trhu vzrostla. Cena ropy tak během pondělí 26.dubna 2021 vyrovnala své předchozí ztráty, protože organizace OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) naznačila, že stávající nárůst případů onemocnění virovou nákazou Covid-19 v Indii by mohl výrazně ovlivnit poptávku po ropě neb Indie je třetí největší dovozce paliva na světě.
Cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) se v průběhu pondělního dne 26.dubna 2021 pohybovala na světovém komoditním trhu zprvu na hodnotě ve výši 60,66 USD za barel, kdy se již lehce dotkla svého novodobého minima, avšak v průběhu dne její cena vzrostla až k ceně ve výši 61,91 USD za barel. Tento obchodní trend býčího trhu udržuje ropa WTI i následující obchodní den a v průběhu evropského úterního rána dne 27.dubna 2021, zhruba v čase 6:12 CET se obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 62,19 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 0,45 % své ceny. Podle údajů ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností pak dle dat technické analýzy vychází údaje o tom, že cena ropy WTI od začátku letošního roku vzrostla o + 28,24 procenta a v ročním porovnání dokonce se zvýšila o + 96,4 % své ceny za posledních 52 týdnů.
Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent rovněž změnila svůj obchodní trend a spolu s ropou WTI zahájila vzestup své ceny z původní hodnoty dne 26.4.2021 ve výši 64,57 USD za barel na cenu ve výši 65,65 USD za barel v závěru tohoto obchodního dne. Aktuálně se severomořská ropa Brent v průběhu evropského úterního rána dne 27.4.2021, zhruba v čase 6:19 CET obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 65,92 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,41 % své ceny. Údaje ekonomických zpravodajů ohledně růstu ceny pak udávají to, že cena severomořské ropy Brent od začátku letošního roku vzrostla o + 27,82 USD za barel a v ročním porovnání pak tato cena vzrostla o + 88,1 % své ceny za posledních 52 týdnů. Tyto údaje pak vypovídají, dle komentářů analytiků makléřských společností o tom, že dynamičtější ovšem jen o málo je nárůst ceny lehké americké ropy WTI.
Společný technický výbor OPEC + (JTC) udržel prognózu růstu celosvětové poptávky po ropě v letošním roce, ale je znepokojen nárůstem případů COVID-19 v Indii i jinde, řekly agentuře Reuters tři zdroje ze skupiny producentů. OPEC a spojenci v čele s Ruskem, skupinou známou jako OPEC +, budou v tomto 17.týdnu roku 2021 ještě diskutovat o výstupní politice. „Trh je na stráži, vrací se z poptávky Indie, obavy ze zpráv, že technický výbor OPEC uznal potenciální ohrožení poptávky ze situace v Indii,“ řekl Phil Flynn, hlavní analytik Price Futures Group v Chicagu. Poradenská společnost FGE očekává, že poptávka po benzinu v Indii poklesne v dubnu o 100 000 barelů denně (bpd) a v květnu o více než 170 000 bpd. Celkový prodej benzínu v Indii dosáhl v březnu téměř 747 000 bpd. Poptávka po naftě, která na přibližně 1,75 milionu bpd představuje přibližně 40% prodeje rafinovaných paliv v Indii, může v dubnu klesnout o 220 000 bpd a v květnu o dalších 400 000 bpd, uvádí FGE.