Cena ropy vzrostla nad 50 USD za barel

Pátek 7. října

Čtvrteční průběh obchodování s ropou dne 6.října 2016 zaznamenal nárůst cen této energetické suroviny na světovém komoditním trhu. Téměř po čtyřech měsících se cena surové ropy vyšplhala nad hodnotu 50 USD za barel, po té co zásoby ropy v USA poklesly pod půl miliardy barelů a to o 3 miliony barelů na 499,74 milionu barelů současných ropných zásob. Během čtvrtečního evropského odpoledne 6.10.2016, zhruba v čase 15:54 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala v ceně 50,49 USD za barel s denním nárůstem + 1,32 % své ceny. Severomořská ropa Brent ve stejném uváděném čase dosáhla ceny 52,61 USD za barel s denním nárůstem své ceny o + 1,45 procent.

Pozitivní výhled růstu cen ropy již v minulém týdnu přinesla energetická konference v Alžíru, která probíhala ve dnech 26.-28.září 2016. V rámci tohoto setkání  došlo i k jednání členských zemí kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries). Výsledkem tohoto jednání byla dohoda členských zemí OPEC která představuje stanovení limitu celkové produkce kartelu OPEC. Ačkoli je malá šance, že po neformálním setkání v Alžírsku dojde OPEC k nějaké dohodě o omezení produkce, ceny ropy vzrostly na vlně naděje, že dojde k uzavření dohody na formálním setkání OPEC 30. Listopadu ve Vídni. Optimismus se objevil poté, co Saudská Arábie nabídla snížit svou produkci  o 500.000 barelů ropy denně. Tehdy ekonomičtí zpravodajové a analytici předpokládali růst cen ropy a tento odhad se aktuálně ukazuje jako reálná skutečnost.

Někteří analytici makléřských společností považují snížení o 500 000 barelů denně ze strany Saudské Arábie jako malé množství. Jednání OPEC v Alžírsku skončilo ve středu 28. září a zhruba od tohoto data se světový komoditní trh s ropou počal vyvíjet v optimistické náladě investorů na vlně naděje o snížení produkce ropy. K tomu pak němečtí analytikové dodávají : “Je jednoduché zapomenout, že Nigérie a Libye by rády svou produkci zvýšily, což by na trh přineslo další 1 milion barelů ropy denně, čímž pádem by efekt snížení produkce některých členských států OPEC nebyl tak markantní, navíc v současné době je produkce opravdu již na vysoké úrovni,“ tvrdí analytici z německé Commerzbank. Analytici nyní odhadují, že poměr sil vedoucí k dosažení dohody je velmi vyrovnaný a hovoří o šanci 50 na 50, což je samo o sobě již historický průlom v jednání ohledně této věci.

Celkové snížení zásob ropy pozitivně přispělo k tvorbě vyšších cen surové ropy a zároveň s tím, že nedošlo k zvednutí úrokových sazeb ze strany centrální banky USA FED (Fedral Reserve Systém) a s tím pádem k výkyvu hodnoty amerického dolaru (USD) vůči ostatním světovým měnám, který ovlivňuje i ceny komoditního trhu, zejména cenu ropy a zlata. Podle odhadů analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze předpokládat, pokud k dohodě již tento týden dojde, tak cena ropy zamíří výrazněji vzhůru a po překonání hranice 50 USD za barel lze očekávat, že již v první polovině příštího roku 2017 by se cena ropy WTI mohla pohybovat okolo 60 USD za barel.