Cena ropy WTI již okolo 35 USD za barel
Pondělí 14. prosinceObchodování s ropou začátkem nového obchodního týdne doposud nepřineslo obrat v trendu pokračujícícho poklesu ceny ropy na světovém trhu. V úplném závěru minulého obchodního týdne se přes víkend cena lehké americké ropy označované jako WTI (West Texas Intermediate) zastavila na částce 35,36 USD za barel a nyní dne 14.prosince 2015 během evropských ranních hodin zhruba v čase 7:58 CET se pohybuje na hodnotě 35,45 USD za barel avšak již s poklesem o -0,48% své výchozí ceny v trendu medvědího trhu. Ropa Brent v tomto čase po svém poklesu pod 40 USD za barel v minulém týdnu se stále pohybuje pod touto cenovou hranicí a nyní se obchoduje v ceně 37,74 USD za barel rovněž tak v trendu medvědího trhu s aktuálním poklesem o – 0,50 % své předchozí ceny.
Podle analytiků lze předpokládat v návaznosti na vyhodnocení technické analýzy, že tento trend po možném zavedení zvýšení úrokové sazby centrální bankou USA – FED (Federal Reserve System) bude pokračovat. Toto rozhodnutí o sazbách ze strany FED se očekává v závěru jejich dvoudenního jednání, které má proběhnout ve Washingtonu již tento týden ve dnech 15.a 16.prosince 2015. Historické údaje vycházející ze statistických údajů hovoří jasně a pokud cena ropy WTI klesla v prosinci 2008 na hodnotu 32,40 USD za barel ropy WTI tak po zavedení vyšší úrokové míry dojde k zvýšení dolarového indexu, který se promítne nejen na devizovém – Forex trhu, ale povede následně i ke krátkodobému dalšímu poklesu cen ropy.
V této souvislosti finanční stratégové předně investičních bank poukazují na několik faktů, které tuto skutečnost možného pokračujícího propadu cen ropy na světovém trhu podporují. Předně se jedná o energetickou soběstačnost USA, kdy dle vyjádření amerického ministra pro energetiku hodlají břidliční těžaři ještě do konce letošního roku obnovit denní produkci okolo 9 milionů barelů, která v minulých dnech poklesla zhruba o 4 miliony barelů denně. Tímto krokem v začátku příštího roku bude trh absorbovat dostatek této energetické suroviny a světové zásoby ropy se spíše zvýší. Dalším faktorem v této souvislosti je i nesporný fakt, že od ledna 2016 se na trhu objeví zhruba pro začátek v objemu 2 miliony barelů denně doposud blokovaná ropa z Iránu. Toto množství při takto nízké ceně dle analytických odhadů pochopitelně navýší celosvětové zásoby ropy a pokud nedojde ke globální dohodě klíčových zúčastněných zemí těžících a vyvážejících ropu nelze očekávat rychlejší nárůst cen ropy.
V tomto ohledu účastníci trhu porovnávají a vyhodnocují své ztráty způsobené globálním poklesem cen ropy a to nejen přímý účastníci komoditního trhu s touto surovinou nýbrž i investoři pohybující se na akciovém trhu, kdy akcie jednotlivých těžařských společností a zpracovatelů ropy pod vlivem tohoto vývoje zamířily se svoji cenou na veřejném akciovém trhu směrem dolů. Z tohoto dle analytiků plyne, že stávající situace je vysoce neúnosná a v globálním pojetí světa nemá možnost úspěchu dlouhodobého trvání. Někteří radikální finanční stratégové toto dávají do souvislosti s nutností rozsáhlého válečného konfliktu globálního významu avšak nikoliv jako klasická konvenční válka velmocí světa nýbrž jako konflikt občanské nespokojenosti na hranici občanské války, kterou právě zmíněné velmoci svoji silou budou řešit. Toto řešení pak údajně umožní ve vyjimečné době za zvláštních okolností narovnat ceny ropy.
Podle analytiků makléřských společností a investičních bankéřů lze pro letošní zimu, která dle klimatologů bude ještě teplejší než ta předešlá předpokládat, že se sníží poptávka po ropě zhruba o – 1,2 milionu barelů denně. Na základě tohoto pak přední světové banky odhadují pokračující propad cen ropy i nadále a otevřeně hovoří o cenách, které dokonce poklesnou pod hranici 30 USD za barel a investiční stratégové americké banky Goldman Sachs, která má již hmotně uskladněnu ropu za více jak 280 miliard USD tvrdí, že lze očekávat propad ceny ropy WTI až na 20 USD za barel. Vlastní vývoj dle ostatních analytiků toto nepopírá avšak dává spíše optimističtější výhled, že již počátkem jara 2016 by cena ropy mohla zaznamenat plynulý postupný nárůst své ceny s tím, že její cena v konci roku 2016 by se mohla pohybovat již okolo 75 USD za barel ropy WTI.